Strona główna Wydarzenia Żarów Raj na ziemi. O zieleni parku w Żarowie

Raj na ziemi. O zieleni parku w Żarowie

0

Fundacja Inicjatywa B zapowiada zaprasza na wyjątkowy spacer po jednym z najpiękniejszych zakątków Żarowa. Prelekcja „Historyczna zieleń Parku Miejskiego w Żarowie” realizowana jest w ramach projektu PARK51.

Historia parku,nazywanego przed II wojną światową zielonym rajem, związana jest ściśle z dziejami Żarowa. Najbardziej dynamiczny rozwój miejscowości nastąpił w XIX wieku  i z tym okresem, ok. 1860-1864 należy wiązać powstanie parku, zasługującego na uwagę ze względu na bogaty drzewostan zawierający 51 gatunków drzew.

Po instalacji dwustronnej tablicy informacyjnej (której otwarcie nastąpiło 15 września 2017 roku), Fundacja Inicjatywa B rozpoczyna kolejne działania w żarowskim Parku Miejskim. Tym razem będzie to terenowa prelekcja pt. „Historyczna zieleń parku miejskiego w Żarowie”, którą poprowadzi Robert Sobolewski.

–  W programie znajdą się tematy tj.: rzadkie gatunki i odmiany drzew występujące w żarowskim Parku Miejskim (m.in.: kłęk amerykański, klon pospolity, jodła grecka, cypryśnik błotny etc.), drzewa Żarowa na tle innych rzadkich drzew Dolnego Śląska, pomniki przyrody jako nobilitacja, ich wartości, korzyści oraz funkcje, rola drzew w kształtowaniu kompozycji parków historycznych, odtwarzanie historycznej kompozycji, szanse i zagrożenia. Zieleń historyczna w kształtowaniu tożsamości regionalnej miasta i gminy Żarów – zapowiada Tomasz Nycz z Fundacji Inicjatywa B.

-Porozmawiamy także o aktualnej kondycji Parku Miejskiego w Żarowie. W moderowanym panelu dyskusyjnym zapytamy mieszkańców o ich opinie na temat estetyki przestrzeni parkowej i o ewentualne zmiany, mające na celu dobro zabytkowego parku. Na spotkanie zaprosimy także specjalistów ds. dendrologii i ochrony dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego – czytamy na stronie organizatora.

Data: 19.05.2019
Czas: 16:00-18:00
Miejsce: Park miejski w Żarowie
Adres: ul. Zamkowa, 58-130 Żarów
Wstęp: Bezpłatny

Poprzedni artykułRemont „modliszówki” ruszy później z powodu rajdu
Następny artykułGdzie na wakacje 2019? Najpopularniejsze kierunki wakacyjnych wojaży