Strona główna Polityka Radni PiS o oficjalnych uroczystościach na cmentarzu radzieckim: „co najmniej niestosowne”

Radni PiS o oficjalnych uroczystościach na cmentarzu radzieckim: „co najmniej niestosowne”

5

Kolejni samorządowcy krytycznie oceniają jeden z punktów oficjalnych, miejsko-powiatowych uroczystości majowych. 8 maja ma nastąpić złożenie kwiatów na cmentarzu żołnierzy Armii Radzieckiej przy ulicy Łukasińskiego. Po głosach oburzenia ze strony kilku radnych powiatu świdnickiego, stanowisko w tej sprawie zabrali miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości.

Uroczystości w 2018 roku organizowane przez SLD

Uważamy, że oficjalne obchody międzynarodowego Dnia Zwycięstwa na cmentarzu radzieckim są co najmniej niestosowne. Armia Radziecka była armią okupacyjną i zbrodniczą wobec Polski. Nie mamy natomiast nic przeciwko temu, aby pewne ugrupowania, które mają taką potrzebę, w ten sposób czciły Dzień Zwycięstwa – stwierdziła Luiza Nowaczyńska, szefowa klubu radnych PiS, w oświadczeniu odczytanym podczas piątkowego posiedzenia Rady Miejskiej.

To kolejny głos w dyskusji dotyczącej włączeniu cmentarza radzieckiego do miejsc, w których w tym roku oficjalnie będzie obchodzony Narodowy Dzień Zwycięstwa. W środę swój sprzeciw wyraziło troje radnych powiatowych. – Armia Radziecka była armią okupacyjną i zbrodniczą wobec Polski i Polaków. Uczczenie jej imienia w proponowanych radnym tzw. dniach majowych i uczestniczenie Starostwa Powiatowego w czynnościach organizacyjnych uważam za nieakceptowalne. Wnoszę o odstąpienie starostwa od uczestniczenia w tym przedsięwzięciu – mówił radny Leszek Niepsuj. – [Żołnierze armii radzieckiej] nie wyzwalali tych ziem, tylko najpierw wywołali II wojnę światową a potem zniewolili Polskę na kilkadziesiąt lat. (…) Oczywiście możemy wyrażać szacunek wszystkim zmarłym żołnierzom, także Armii Radzieckiej, natomiast wpisywanie tego w oficjalny program obchodów według mnie nie powinno mieć miejsca – twierdził z kolei radny Ireneusz Pałac.

Jesteśmy wolnym krajem i każdy robi to, co uważa. W ramach tychże obchodów zaplanowano takie a nie inne przedsięwzięcia i pan radny uzna, co jest dla niego stosowne – w czym będzie chciał uczestniczyć, a w czym nie będzie chciał – odpowiadał starosta świdnicki, Piotr Fedorowicz. – Jeśli chodzi o cmentarz żołnierzy radzieckich, ja się tam na pewno nie pojawię, ale być może ktoś będzie chciał to zrobić – dodał.

Przypomnijmy, oficjalny miejsko-powiatowy program obchodów Narodowego Dnia Zwycięstwa na 8 maja przewiduje:

  • godz. 11.00 – złożenie kwiatów na Cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej, ul. Waleriana Łukasińskiego,
  • godz. 12.00 – zapalenie znicza w Miejscu Pamięci poświęconym Bohaterom i Męczennikom Narodowej Sprawy, cmentarz ul. Słowiańska,
  • godz. 12.30 – złożenie kwiatów pod Pomnikiem Zwycięstwa na pl. Grunwaldzkim,
  • godz. 17.00 – koncert z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa pt. „A źródło wciąż bije” w wykonaniu Studia Piosenki Młodzieżowego Domu Kultury pod kierunkiem Mirosława Jabłońskiego, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska.

Dotychczas uroczystość składania kwiatów na cmentarzu radzieckim nigdy nie wchodziła w skład oficjalnych, miejsko-powiatowych obchodów Dnia Zwycięstwa. Do roku 2014 – 9 maja, a od roku 2015 – 8 maja członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej składali wieniec pod pomnikiem z czerwoną gwiazdą twierdząc, że przychodzą czcić pamięć młodych chłopców, których nie obchodziła polityka, a swoje życie oddali, by wyzwolić swój własny dom. W 2018 roku po raz pierwszy przemówienie pod pomnikiem wygłosiła prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Nekropolia przy ulicy Łukasińskiego została utworzona około 45 lat temu. Pochowano tam żołnierzy Armii Czerwonej z całego powiatu świdnickiego. Na cmentarzu znajduje się 241 grobów, ale znana jest tożsamość tylko 81 zmarłych. Na utrzymanie cmentarza miasto otrzymuje około 20 tys. złotych z budżetu państwa.

/mn/

Poprzedni artykułSportowcy, trenerzy i działacze nagrodzeni [FOTO]
Następny artykułWracają pociągi do Skalnego Miasta. Czesi szykują się na tłumy odwiedzających