Strona główna Temat dnia Pat w negocjacjach związków oświatowych z rządem

Pat w negocjacjach związków oświatowych z rządem

0

Wciąż nie ma porozumienia między związkami zawodowymi a rządem. Dzisiejsze propozycje przedstawione przez wicepremier Beatę Szydło odrzucili wszyscy związkowcy – ZNP, FZZ i Solidarność. Sławomir Broniarz stwierdził, że data strajku wyznaczona na 8 kwietnia jest obowiązująca.

Screen z relacji ZNP

Premier Szydło zaproponowała podniesienie pensum godzin, co zdaniem rządu ma skutkować wzrostem płac. Ta propozycja została skrytykowana przez wszystkich związkowców, którzy wskazali, że rząd taki zabieg doprowadzi do zwolnienia od 20 do ponad 30% nauczycieli.

– Nie zachodzą żadne okoliczności i przesłanki, które dawałaby nam legitymację do tego, żebyśmy mogli dyskutować o wstrzymaniu akcji strajkowej w poniedziałek. Związki zawodowe przedstawiły swoją wspólną, modyfikowaną wielokrotnie propozycję wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2019 r. Przy tej propozycji obstajemy. Strona rządowa nie chciała się do tego odnieść merytorycznie, posługując się tylko wielkimi liczbami. Ustępstwa związków sięgają kwoty 10 mld zł, to nie jest tak, że nie jesteśmy elastyczni – stwierdził prezes ZNP Sławomir Broniarz (cytat za gazeta.pl).

Kolejna tura rozmów jest zaplanowana niedzielę po południu w Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie.

/opr. red./

Poprzedni artykułO krok od tragedii. Pożar w Goczałkowie [FOTO]
Następny artykułEkspresowy remont drogi Bolesławice-Piotrowice? Jest przetarg