Strona główna 0_Slider Ostatni dzień na rozliczenie PIT za 2018 rok. Skarbówka nie spodziewa się...

Ostatni dzień na rozliczenie PIT za 2018 rok. Skarbówka nie spodziewa się kolejek

0

30 kwietnia to ostatni dzień na złożenie do urzędu skarbowego rocznego rozliczenia PIT za 2018 rok. Dzięki uruchomionej przez ministerstwo finansów usłudze Twój e-PIT, podatnicy, którzy tego nie zrobią w terminie, mogą spać spokojnie – fiskus rozliczy ich automatycznie. Ostatni dzwonek dotyczy tych, którzy zdecydowali się na osobiste złożenie rozliczenia lub też chcą wskazać w zeznaniu konkretne ulgi i odliczenia.

Od 2019 roku podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT- 37 i PIT-38 nie muszą się stresować, że nie zdążą z rozliczeniem PIT. Administracja skarbowa automatycznie przygotowała dla nich deklarację PIT w ramach nowej usługi Twój e-PIT. Podatnik, na stronie www.podatki.gov.pl, może sprawdzić lub zmienić swoje rozliczenie. Jeśli nie skorzysta z usługi i nie wyśle zeznania w usłudze Twój e-PIT, ani nie rozliczy się w żaden inny sposób, wówczas po 30. kwietnia przygotowane dla niego zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone – tłumaczy Paweł Jurek, rzecznik resortu finansów. Jeśli okazałoby się, że podatnik zdecydował się złożyć deklarację np. w formie papierowej, czy za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, to wówczas takie zeznanie będzie miało pierwszeństwo i będzie traktowane jako właściwe.

Z automatycznie przygotowanym rozliczeniem będzie można się zapoznać po zalogowaniu do serwisu Twój e-PIT, a także w razie potrzeby złożyć korektę. – Warto jednak sprawdzić przygotowanego PIT-a wcześniej, np. by dowiedzieć się o kwocie nadpłaty lub podatku do zapłaty. Można również zweryfikować lub uzupełnić zeznanie, np. gdy chcemy skorzystać z dodatkowych odliczeń i ulg podatkowych, zmienić adresata 1 proc. podatku lub przekazać go po raz pierwszy – dodaje Jurek.

Jeśli z automatycznie zaakceptowanego zeznania podatkowego będzie wynikać niedopłata podatku – to podatnik do 31 maja otrzyma o tym informację z urzędu skarbowego. Będzie mieć 7 dni od dnia jej doręczenia, aby wpłacić kwotę niedopłaty na konto urzędu skarbowego. Jeśli zaś z zeznania będzie wynikać nadpłata podatku, to skrócony dla elektronicznych zeznań termin do zwrotu, wynoszący maksymalnie 45 dni, będzie liczony od 1 maja br.

W tym roku po raz pierwszy większość podatników składających PIT-37 i PIT-38 nie musi się martwić o terminowe rozliczenie – zapewnia rzecznik ministerstwa. Skarbówka nie spodziewa się tym razem tłumów w poszczególnych urzędach skarbowych – w poniedziałek ich pracę przedłużono do godz. 18, natomiast we wtorek będą otwarte do 15.30, dotyczy to także US w Świdnicy. Od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00 w gotowości do pomocy są konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej, dostępni pod numerami infolinii:

  • tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych),
  • tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych),
  • tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy),

Na wstępnie przygotowane rozliczenie w ramach usługi Twój e-PIT podatnicy rozliczający się na innych formularzach (np. PIT-36, PIT-36L czy PIT-28) mogą liczyć już do przyszłego roku. W tym roku mogą wybrać popularne e-Deklaracje lub rozliczyć się papierowo.

Jak będzie można przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

 1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz Twój e-PIT.
 2. Uwierzytelnij się poprzez użycie profilu zaufanego lub podanie swoich danych:
  • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017,
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 rok.
 3. Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.
 4. Jeśli robisz to po raz pierwszy:
  • wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1% podatku,
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
  • zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1% podatku.
 5. Jeśli chcesz zmienić OPP:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”,
  • wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1%,
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
  • zatwierdź tę zmianę.
 6. Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”,
  • nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym,
  • zatwierdź tę zmianę.
 7. Zaakceptuj i wyślij zeznanie.

/opr. mn/

Poprzedni artykułNiespodziewany remis, przewaga topnieje
Następny artykułZaginął Felek