Strona główna Wydarzenia Strzegom Młodzież ze Strzegomia w międzynarodowym projekcie

Młodzież ze Strzegomia w międzynarodowym projekcie

0

W dniach 24-28 kwietnia uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Strzegomiu uczestniczyli w międzynarodowym projekcie młodzieżowym oraz w obchodach Elbe Day w Torgau. Projekt obejmował trzy państwa: Niemcy, Polskę oraz Ukrainę. Młodzi ludzie wspólnie zastanawiali się, jakie znaczenie ma dla nich pokój w Europie, jak i dlaczego podtrzymujemy pamięć o wydarzeniach II wojny światowej.

W ramach projektu uczniowie zwiedzali wystawy oraz miejsca pamięci ofiar II wojny światowej, tworzyli własne prezentacje dotyczące dzisiejszego postrzegania tamtych tragicznych wydarzeń. – Pierwszego dnia wzięliśmy udział w uroczystych obchodach Elbe Day, w rocznicę wyzwolenia miasta przez wojska amerykańskie i radzieckie. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele władz Strzegomia z wiceburmistrzem Wiesławem Witkowskim. Goście odwiedzili naszą młodzież w czasie pracy nad projektem, następnie spotkaliśmy się pod pomnikiem, gdzie delegacja ze Strzegomia złożyła wieniec. Drugiego dnia odwiedziliśmy miejsce poświęcone pamięci jeńców wojennych straconych i przetrzymywanych przez Wehrmacht. Mieliśmy również okazję porozmawiać z Rominą Barth, burmistrzem Torgau – opowiada Magdalena Gapska z PSP nr 3 w Strzegomiu.

Trzeciego dnia została ukończona praca nad ekspozycją podsumowującą cały projekt, którą można było zobaczyć w muzeum w ramach wystawy „Torgau 1945 – koniec wojny w Europie.” Całość ekspozycji została przeniesiona do muzeum przez młodzież ulicami miasta. W czasie przemarszu można było usłyszeć hasło „Nigdy więcej wojny” skandowane w trzech językach: polskim, niemieckim i ukraińskim, wzbudzając ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców. W muzeum nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy, w którym uczestniczył wiceburmistrz Torgau, zaproszeni goście oraz oczywiście uczestnicy projektu.

W niedzielę odbyło się ostatnie spotkanie podsumowujące projekt. – Każdy mógł wyrazić swoją opinię, podzielić się refleksjami oraz zasugerować ewentualne zmiany do przyszłych projektów. Wszyscy zgodzili się z opinią, że bariera językowa tak naprawdę nie istnieje, jeśli tylko chcemy się porozumieć – mówi Gapska.

/UM Strzegom, opr. mn/

Poprzedni artykułPółfinały Ligi Mistrzów zobacz w Cinema3D [ROZWIĄZANIE KONKURS]
Następny artykułKlasyfikacja przeprowadzona, matury niezagrożone. ZNP zachęca do strajku włoskiego