Strona główna 0_Slider Mieszkańcy skarżą się na remont Siostrzanej. “Szykuje się parkingowy paraliż”

Mieszkańcy skarżą się na remont Siostrzanej. “Szykuje się parkingowy paraliż”

9

Od dziewięciu miesięcy mieszkańców ulicy Siostrzanej otacza plac budowy. W lipcu ubiegłego roku wkroczyli tam ciepłownicy, a po nich ekipy zajmujące się remontem ulicy i przebudową podwórza między Siostrzaną a Rynkiem. Z tego powodu w okolicach śródmiejskiej uliczki regularnie zmieniana jest organizacja ruchu i parkowania. Zapowiedź kolejnych utrudnień przelała czarę goryczy.

23 kwietnia ulica Siostrzana zostanie zamknięta dla aut mieszkańców, wprowadzony zostanie zakaz parkowania. Co ludzie mają zrobić ze swoimi autami, gdzie je parkować? – pyta jeden z poirytowanych mieszkańców. Jak wskazuje, taka sytuacja wpłynie nie tylko na zmotoryzowanych z najbliższej okolicy, ale także na innych kierowców, dla których także zacznie brakować wolnych miejsc postojowych w centrum. – Przez bezmyślność wykonawców remontu ulicy i podwórka zrobi się mały paraliż z parkingami wokół Rynku – twierdzi.

Przypomnijmy, w kwietniu 2018 roku ogłoszono przetarg na odnowę Siostrzanej i jej okolicy. – Podwórko zlokalizowane pomiędzy Rynkiem a ulicą Siostrzaną zyska na estetyce i funkcjonalności, pojawi się m.in. nowy plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Na zaprojektowanych terenach zielonych posadzone zostaną nowe byliny, krzewy ozdobne oraz drzewa niskopienne. Zaplanowano także wybudowanie zadaszonych miejsc gromadzenia odpadów oraz posadowienie nowych elementów małej architektury, czyli ławek, stojaków rowerowych, koszy na śmieci oraz trejaży – wyliczała planowane zmiany Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Z kolei ulica Siostrzana miałaby nawierzchnię z kostki granitowej, nowe chodniki oraz oświetlenie uliczne. Za 4 mln 766 tys. złotych rewitalizację zlecono spółce Polskie Surowce Skalne.

Zanim jednak można było ruszyć z przebudową, z robotami na Siostrzaną wkroczył Miejski Zakład Energetyki Cieplnej, zajmujący się rozbudową miejskiej sieci ciepłowniczej. W lipcu 2018 roku wprowadzono zmiany dotyczące parkowania na podwórzu między Siostrzaną a Rynkiem, o których część mieszkańców nie została poinformowana lub nie zdążyła na nie zareagować. Tym sposobem na kilka dni odcięto im m.in. dostęp do garaży i znajdujących się wewnątrz samochodów.

Kolejne zmartwienia przyniósł mieszkańcom listopad ubiegłego roku. Ogłoszono wówczas rozpoczęcie zapowiadanej przebudowy Siostrzanej i przylegającego do niej podwórza, a także zamknięcie przejazdu ulicą. W marcu wykonawca inwestycji ostrzegł zmotoryzowanych o możliwości “okresowego braku wjazdu” do garaży w związku z prowadzonymi pracami ziemnymi i polecił im usunięcie aut z terenu podwórza. 23 kwietnia podobny zakaz parkowania obejmie sąsiedztwo kolejnych budynków przy Siostrzanej, ostatecznie odbierając możliwość jakiegokolwiek postoju na ulicy.

Zgodnie z pierwotną umową zawartą przez miasto ze spółką Polskie Surowce Skalne, zakończenie inwestycji powinno nastąpić do 30 czerwca 2019 roku.

Michał Nadolski
[email protected]