Strona główna 0_Slider 1000 złotych nagrody za wskazanie podpalacza nieużytków przy żłobku

1000 złotych nagrody za wskazanie podpalacza nieużytków przy żłobku [FOTO/VIDEO]

3

Prezydent Świdnicy oferuje nagrodę za wskazanie osób, które doprowadziły do pożaru nieużytków w pobliżu Miejskiego Żłobka nr 2 w Świdnicy.

Do pożaru doszło 2 kwietnia przed godziną 17.00 na terenie między ulicami Jana Długosza, Kazimierza Wielkiego i Władysława Andersa. Na miejsce skierowano cztery zastępy straży pożarnej. – Istniało zagrożenie dla znajdujących się w pobliżu budynków żłobka oraz szkoły podstawowej – mówił Jacek Kurczyński z PSP w Świdnicy.

Sprawców tak nierozważnych czynów trzeba ujawniać i karać. Deklaruję też przeprowadzenie w świdnickich szkołach zajęć dotyczących fatalnych skutków wypalania traw dla ekosystemu – deklaruje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Akcje uświadamiające zagrożenia, jakie niesie za sobą wypalanie traw, od wielu lat prowadzą strażacy. W ubiegłym roku z inicjatywy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej prowadzona była akcja edukacyjno-informacyjna “Stop Pożarom Traw”. – Niestety, mimo naszych starań, szerokich informacji w mediach wciąż znajdują się nieodpowiedzialne osoby, które dla zabawy podkładają ogień. Nadal panuje przekonanie, że wypalanie nieużytków jest sposobem na poprawienie jakości gleby. Warto przypomnieć, że rolnikom za wypalanie traw grozi utrata części dopłat – dodaje Jacek Kurczyński. Podpalaczom grozi także kara grzywny do 5 tysięcy złotych, a jeśli pożar powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia, również więzienie.

Wg danych Państwowej Straży Pożarnej, w 2017 roku w Polsce powstało 125.892 pożarów, z czego 38.634 to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Stanowiło to 32% wszystkich odnotowanych pożarów. W ich wyniku zginęły dwie osoby, a 101 zostało rannych.

/asz/
fot. Michał Nadolski

Poprzedni artykułPo napadzie na właściciela kantoru rodzina szuka świadków
Następny artykułWystawa rodzinna w Galerii Fotografii