Strona główna 0_Slider Wyłożą pieniądze na kolejny sezon letniego kąpieliska. Remont ruszy najwcześniej we wrześniu

Wyłożą pieniądze na kolejny sezon letniego kąpieliska. Remont ruszy najwcześniej we wrześniu

1

Już po raz trzeci został ogłoszony przetarg na modernizację świdnickiego kąpieliska przy ulicy Śląskiej. Dotychczasowe dwa zamówienia zakończyły się ich unieważnieniem. Jeżeli tym razem uda się wyłonić wykonawcę przebudowy, roboty będą mogły ruszyć we wrześniu. To z kolei oznacza, że basenowy kompleks będzie czynny także podczas tegorocznych wakacji. Miasto planuje przeznaczyć na jego obsługę ponad 380 tys. złotych.

Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ogłosiło przetarg na prace budowlane związane z modernizacją basenu letniego przy ul. Śląskiej. Oferenci mają czas do 18 kwietnia na złożenie oferty cenowej w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie mógł wejść na plac budowy w II połowie września, po zakończeniu tegorocznego sezonu na miejskim kąpielisku, a na wykonanie wszystkich prac będzie miał czas do listopada 2021 roku – mówi Witold Tomkiewicz, rzecznik spółek miejskich.

Będzie to już trzecie podejście do modernizacji basenów. W poprzednim przetargu jedyna firma zainteresowana zamówieniem zaproponowała wykonanie prac za blisko 39,7 mln złotych. Było to o ponad 17 milionów więcej, niż zakładały władze wodociągowej spółki ŚPWiK, której powierzono przebudowę kąpieliska. Unieważniona została także wcześniejsza próbę wyłonienia wykonawcy, kiedy to zgłoszono aż 176 pytań do przygotowanego przez biuro ARCHIPROJEKT Włodzimierza Banasia projektu przebudowy. Ostatecznie dokumentacja stworzona za 116 tys. złotych trafiła do kosza, a przygotowaniem nowych założeń do inwestycji zajęli się sami pracownicy ŚPWiK.

Jak miałoby się zmienić kąpielisko przy ulicy Śląskiej? – Na przebudowę czekają wszystkie niecki, które zostaną wykonane ze stali nierdzewnej i dostosowane do funkcji rekreacyjnych, choć zwolennicy treningu pływackiego też znajdą miejsce dla siebie po remoncie. Część wodna będzie wydzielona niskim ogrodzeniem, za którym znajdą się: basen sportowy, baseny rekreacyjne, brodzik, wodny plac zabaw, zjeżdżalnie, tarasy wypoczynkowe oraz wieża ratowników. Pomiędzy nieckami projektuje się tarasy wypoczynkowe zacieniane przez żagle solarne. Wokół basenów i tarasów wypoczynkowych planuje się budowę nowych plaż o nawierzchni syntetycznej wraz z elementami towarzyszącymi tj. brodziki (nogomyje) z prysznicami, ławki, siedziska, oprawy oświetleniowe – wylicza Tomkiewicz. Powstać mają także nowe przebieralnie z prysznicami oraz zacienione altany wypoczynkowe. – Wszystkie projektowane budowle i elementy małej architektury będą nawiązać do stylistyki budynków istniejących oraz do stylu lat 20-30 – dodaje. Zgodnie z dokumentacją przetargową, ŚPWiK planuje przeznaczyć na modernizację około 18 mln 472 tys. zł netto.

Chociaż nie ma pewności, czy podczas trzeciego postępowania przetargowego uda się wyłonić wykonawcę modernizacji, już teraz wiadomo, że kąpielisko będzie czynne podczas tegorocznego sezonu letniego. W projekcie zmian w budżecie miasta, którym zajmą się radni podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, zaproponowano przeznaczenie 350 800 złotych na obsługę basenu letniego, w tym m.in. na wynagrodzenia dla pracowników, środki czystości, czy też zakup energii elektrycznej i wody. Świdnicki magistrat zakłada także dochody do budżetu w wysokości 70 tys. złotych z tytułu opłat za wstęp na basen.

***

Okres budowy obiektu przypada na pierwszą połowę XX wieku i określono na lata 1928-1930. (…) W chwili obecnej okładziny niecek basenowych są uszkodzone i nie nadają się do dalszej eksploatacji; (…) na powierzchni elementów żelbetowych występują uszkodzenia powstałe z długiego okresu eksploatacji. Dalsza eksploatacja obniża komfort użytkowania obiektu oraz pogarsza jego stan. Wokół niecek basenowych istnieje betonowa plaża basenowa. Na plaży licznie występują deformacje, uskoki, zarysowania i wyszczerbienia. Dalsze użytkowanie plaży w takim stanie nie jest możliwe – opisywał w czerwcu 2017 roku Włodzimierz Banaś, projektant odpowiedzialny za poprzednio przygotowany projekt przebudowy i rozbudowy basenu.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułII LO świętowało dni patrona
Następny artykułSetne urodziny pani Marii z Olszan