Strona główna Wydarzenia Świdnica II LO świętowało dni patrona

II LO świętowało dni patrona

0

W piątek 22 marca i w poniedziałek 25 marca  II Liceum Ogólnokształcące świętowało  Dni Patrona, czyli Stefana Banacha.

Klasy pierwsze mogły zmierzyć się z niełatwymi pytaniami, dotyczącymi życia i pracy naukowej wielkiego matematyka. Wyzwaniem okazały się dla wszystkich zadania matematyczne.

Najlepsza drużyna to uczniowie z klasy 1d: Kacper Kluzek, Jakub Konieczny i Michał Kalinowski. Autorką zadań była Kinga Kępa z 2a, która również wyśmienicie sprawdziła się w roli prowadzącej Konkurs. Jego jury, czyli Alicja Stawarz, Małgorzata Krawczyk, Renata Duda i Konrad Sosnowski, uczeń klasy 2a, nie tylko oceniało wystąpienia zespołów, ale także smak i wygląd ,,Banaszków”- ciasteczek firmowych uroczystości. Bezkonkurencyjny okazał się wypiek Ani Bartoszek z kl. 2c. W piątek rozstrzygnięto też Konkurs na Przebranie w stylu lat 20. i 30. XX wieku. Wszystkie stroje były bardzo pomysłowe i niepowtarzalne, ale jury nagrodziło Agatę Bielińską z kl. 1 c, Dawida Uszyńskiego z kl. 1b i Natalię Janiszewską z kl. 2d. Sobie równych w tym Konkursie nie miała pani Agnieszka Grymek.

Punkt kulminacyjny piątkowych wydarzeń to wykład pana profesora Wiesława Żelazki, znanego naukowca, który w barwny sposób, z dużym zaangażowaniem opowiadał o ciekawostkach z życia matematyków, a także próbował w miarę przejrzyście wyjaśnić zebranym w auli, czym jest przestrzeń Banacha. Nasz gość z towarzyszącą mu panią doktor Dorotą Czarnocką z Instytutu Matematyki PAN pomagali panu dyrektorowi Jackowi Iwanczowi i pani dyrektor Zofii Skowrońskiej – Wiśniewskiej wręczyć STEFANY 2019- statuetki dla wyróżniających się w różnych dziedzinach tegorocznych maturzystów.

W poniedziałek klasy drugie wykazały się inwencją twórczą, poczuciem humoru i oczywiście zdolnościami aktorskimi w Konkursie na Scenkę inspirowaną życiem Stefana Banacha. Klasa 2d przeniosła widzów na krakowskie Planty, 2c do Kawiarni Szkockiej, 2b na Uniwersytet Lwowski, a 2a na Cmentarz Łyczakowski, gdzie przybyły duchy Stefana Banacha, Gabrieli Zapolskiej i Marii Konopnickiej.

Najgłośniejsze brawa otrzymała klasa 2a, która wygrała Konkurs, ale przegranych nie było, bo wszyscy celująco sprostali wyzwaniu. W roli prowadzących na scenie brylowali Ola Żelazowska i Antoni Wojtasik (oboje z klasy 2a). Na zakończenie obchodów Dni Patrona Karolina Warzecha z kl. 2b odczytała pierwszą propozycję hymnu szkoły, którego autorką jest Maria Szymańska. Mamy nadzieję, że kolejne wersje pojawią się niebawem.

Koordynatorka Dni Banacha 2019, pani Renata Duda, oraz jej wspaniała matematyczno-fizyczna klasa 2a spisali się na medal.

/II LO w Świdnicy/

Poprzedni artykułNie chciał strefy ekonomicznej w Świdnicy. Od wczoraj jest w Radzie Nadzorczej spółki-córki WSSE Invest-Park
Następny artykułWyłożą pieniądze na kolejny sezon letniego kąpieliska. Remont ruszy najwcześniej we wrześniu