Strona główna 0_Slider Wyjątkowa prezentacja unikalnego parowozu

Wyjątkowa prezentacja unikalnego parowozu

0

Już we wtorek, 19 marca 2019 roku na miłośników starych parowozów i zabytków techniki czeka w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej niezwykła przygoda.

Tylko przez cztery godziny, od 10:00 do 14:00, duma polskiej techniki z czasów II Rzeczpospolitej, jeden z najbardziej oryginalnych parowozów z kolekcji naszego muzeum można będzie podziwiać nie w parowozowni, ale na zewnątrz przed budynkiem – zachęcają przedstawiciele placówki.

Po raz pierwszy od kilku lat parowóz Pt31-49, ozdoba jaworzyńskiej kolekcji, zostanie wytoczony przez inną lokomotywę na wachlarz przed parowozownią, co umożliwi oglądanie go w świetle dziennym. Pt31 to jeden z dwóch zachowanych w Polsce egzemplarzy tego parowozu będącego w latach międzywojennych dumą polskiej myśli technicznej. Jeszcze przed wojną lokomotywa pośpieszna Pt31 wzbudzała niekłamane zachwyty większości europejskich przewoźników kolejowych. Była jedną z najbardziej znanych i cenionych lokomotyw parowych polskiej produkcji – wizytówką i przykładem przedwojennej polskiej myśli technicznej. Wybudowano ich łącznie sto dziesięć, ale do dziś przetrwały tylko ostatnie dwa egzemplarze.

/opr. red./

Poprzedni artykułNiedopałek przyczyną pożaru mieszkania?
Następny artykułNiespodziewany zwrot akcji w meczu wicelidera