Strona główna Wydarzenia Wagary w obronie Ziemi. Strajk klimatyczny na Rynku

Wagary w obronie Ziemi. Strajk klimatyczny na Rynku

0

Świdnicka młodzież z I LO im. Jana Kasprowicza dzisiaj, 15 marca idzie na wagary i namawia do tego swoich kolegów. – My, uczennice i uczniowie szkół z powiatu świdnickiego, idąc za przykładem piętnastoletniej Grety Thunberg ze Szwecji, postanowiliśmy dołączyć do ogólnoświatowego wydarzenia, jakim jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – zapowiadają Kasprowiczanki.

20 sierpnia 2018 roku piętnastolatka ze Szwecji, poruszona falą upałów i pożarami w swoim kraju, zamiast pójść na rozpoczęcie roku szkolnego rozpoczęła jednoosobowa pikietę przed gmachem parlamentu. Od tego dnia „wagaruje” w obronie Ziemi w każdy piątek. Jej głos usłyszeli m.in. uczestnicy COP24, konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu w Katowicach.

Biorąc udział w tym wydarzeniu protestujemy przeciwko biernej postawie polityków, jednocześnie nie wyrażamy zgody na to, aby sprawy dotyczące naszej przyszłości były nieustannie bagatelizowane.  Chcemy mieć realny wpływ na decyzje dotyczące środowiska naturalnego, w którym żyjemy – sprawy te bezpośrednio dotyczą nas wszystkich – podkreślają uczennice I LO Natalia Adamczewska, Zuzanna Kołodko, Joanna Adamowicz, Malwina Milak, Julia Słobodzian, Michalina Grabińska, Natalia Makieła i Dominika Sabat.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny rozpocznie się w piątek, 15 marca w samo południe. Organizatorki zachęcają do przynoszenia własnych transparentów, wykonanych z biodegradowalnych materiałów. Na miejscu na chętnych będzie czekało stoisko, na którym będzie można wykonać plakat lub baner. Kolorem strajku jest niebieski. – Miło będzie, jeśli każdy z uczestników założy jakiś element stroju w takim właśnie kolorze – mówią uczennice.

/opr. asz/

Poprzedni artykułKolejna porażka ŚKPR-u, sytuacja coraz trudniejsza! [FOTO]
Następny artykułPowiatowe potyczki z angielskim i niemieckim