Strona główna 0_Slider Świdniczanka laureatką nagrody w konkursie Perły Tańca

Świdniczanka laureatką nagrody w konkursie Perły Tańca

0

W sobotę 16 marca 2019 roku w Sali Młynarskiego w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej podczas uroczystej gali po raz pierwszy wyróżnieni zostali wybitni polscy twórcy sztuki tańca. Jedną z nagrodzonych została pochodząca ze Świdnicy Alicja Bajorek, tancerka Teatru Wielkiego w Łodzi.

Gala konkursu Perły Tańca 2019 (fot. Marta-Ankiersztejn/Instytut Muzyki i Tańca)

W kapitule konkursu znaleźli się zasłużeni artyści i promotorzy sztuki tańca: Bożena Kociołkowska, Aleksandra Dziurosz, Wojciech Kępczyński, Liliana Kowalska, Edyta Kozak, Jacek Łumiński i Barbara Schabowska-Maszenda. Werdykt kapituły był następujący:

  • Nagrodę im. Leona Wójcikowskiego, przyznawaną za całokształt pracy artystycznej, szczególne zasługi dla sztuki tańca, w tym za wybitne kreacje sceniczne lub choreograficzne otrzymał Witold Zapała.
  • Nagrodę im. Bronisławy Niżyńskiej, przyznawaną za najlepszy polski spektakl taneczny, otrzymał Karnawał zwierząt w choreografii Anny Hop.
  • Nagrodę im. Barbary Bittnerówny, przyznawaną za wybitną kreację sceniczną/ rolę taneczną, otrzymał Kristóf Szabó.
  • Nagrodę im. Conrada Drzewieckiego, przyznawaną za najlepszy debiut taneczny na scenach zawodowych teatrów operowo-baletowych i samodzielnych zespołów artystycznych, otrzymała Alicja Bajorek.
  • Nagrodę im. Olgi Sawickiej, przyznawaną utalentowanej młodzieży w wieku 16-20 lat, otrzymała Paulina Bidzińska.
 • Nagrodę im. Janiny Jarzynówny-Sobczak, przyznawaną wybitnym pedagogom, dziennikarzom, teoretykom i promotorom sztuki tańca, otrzymała Jagoda Ignaczak.

Każdy laureat otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł oraz statuetkę − miniaturę rzeźby “W hołdzie polskim artystom baletu”, odsłoniętą 8 października 2016 roku przed Teatrem Wielkim − Operą Narodową.

Alicja Bajorek tańczy od 14 lat. Zaczynała w ognisku muzycznym we Wrocławiu, by potem kontynuować naukę w Szkole Baletowej w Bytomiu, gdzie dzieliła czas na naukę i naukę tańca. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień, m.in. złoty medal z gratulacjami w Międzynarodowym Konkursie Tańca „Odysse de la Dance” w Lyonie, wyróżnienie specjalne za osobowość sceniczną w VIII Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Uczniów Szkół Baletowych, nagrodę prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury „Wena 2013” w kategorii taniec oraz nagrodę specjalną Fundacji Ballet w VI Międzynarodowym Konkursie Baletowym „Złote Pointy” w Szczecinie. Od września 2015 roku związana jest  z Teatrem Wielkim w Łodzi.

Michał Nadolski
[email protected]