Strona główna 0_Slider Są wyniki referendum strajkowego w świdnickiej oświacie

Są wyniki referendum strajkowego w świdnickiej oświacie

3

We wszystkich szkołach ponadpodstawowych, w podstawówkach i 4 miejskich przedszkolach w minionym tygodniu zostało przeprowadzone referendum strajkowe. Do sporów w ostatniej chwili dołączyły Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych i Szkoła Podstawowa nr 1.

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się podniesienia zasadniczych pensji nauczycieli i pracowników oświaty o 1000 złotych. Ministerstwo Edukacji zaproponowało znacznie mniej.

W lutym pracownicy większości szkół podstawowych, ponadpodstawowych i 4 przedszkoli w Świdnicy weszli z dyrektorami w spory zbiorowe. Z opóźnieniem dołączyły kolejne dwie placówki. W mijającym tygodniu przeprowadzono referenda strajkowe.

 W szkołach ponadpodstawowych w referendum wzięło udział 76% uprawnionych (nauczyciele, obsługa, administracja) i za strajkiem opowiedziało się 93,7% głosujących. W szkołach podstawowych głosowało 79% uprawnionych, za strajkiem jest 93,16% osób. Głosowanie w SP nr 1 dopiero zostanie przeprowadzone.

Wyniki podały także 3 przedszkola. W referendum uczestniczyło 95% pracowników, za strajkiem opowiedziało się 75,8% osób.

– Średnia dla obszaru działania świdnickiego oddziału ZNP to 83% głosujących w referendum i 88% osób opowiadających się za strajkiem – podsumowuje Aleksandra Szukała-Woźniak, szefowa ZNP w Świdnicy. Czy do strajku faktycznie dojdzie, przekonamy się 8 kwietnia. Determinacja jest ogromna, ale wiele czynników może mieć wpływ na ostateczny efekt – tłumaczy. Nauczyciele, którzy wezmą udział w strajku, zgodnie z przepisami będą mieli potrącaną część wypłat.

/asz/

Zdjęcie Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułGrad medali i rekordów życiowych
Następny artykułZawody otwarte, akrobaci rozpoczęli walkę o medale [FOTO]