Strona główna 0_Slider Szykuje się rewolucja w Strefie Płatnego Parkowania. Co ulegnie zmianie?

Szykuje się rewolucja w Strefie Płatnego Parkowania. Co ulegnie zmianie?

27

Połączenie I i II podstrefy, ujednolicony cennik opłat jednorazowych, wprowadzenie droższych abonamentów na okaziciela oraz modyfikacja taryfikatora opłat dodatkowych. To główne zmiany w Strefie Płatnego Parkowania proponowane przez świdnicki magistrat. Decyzję w sprawie ich przyjęcia podejmą radni podczas zbliżającego się marcowego posiedzenia Rady Miejskiej.

Głównym celem wprowadzenia strefy płatnego parkowania (…) jest zapewnienie rotacji pojazdów w obszarach, na których istnieje deficyt miejsc postojowych. Na podstawie dokonanych obserwacji i analiz stwierdzono, że aktualnie obowiązująca taryfa opłat w Strefie Płatnego Parkowania wymaga zmian, zarówno w cenach jednorazowych, opłatach dodatkowych, jak również opłatach abonamentowych – wyjaśnia dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Maciej Gleba w uzasadnieniu do projektu uchwały o SPP. Wylicza przy tym trzy kluczowe zmiany.

Po pierwsze ma nastąpić ujednolicenie opłat jednorazowych na wszystkich ulicach w obszarze Strefy. To oznacza koniec podziału na I i II podstrefę. Tym samym na ulicach: 1 Maja, Bolesława Chrobrego, Dworcowej, Folwarcznej, Lelewela, Jagiellońskiej (od Bolka Świdnickiego do pl. św. Małgorzaty), Komunardów (od Bolesława Chrobrego do Bolka Świdnickiego), Kościelnej, Księżnej Agnieszki, Kwiatowej, Muzealnej, Nauczycielskiej, Traugutta, Wyspiańskiego (do numeru 8), Żeromskiego (od Komunardów do Muzealnej), Sprzymierzeńców (od pl. Wojska Polskiego do Traugutta, z wyłączeniem parkingu u zbiegu Sprzymierzeńców i Lelewela), a także na pl. 1000-lecia Państwa Polskiego, pl. Grunwaldzkim, pl. św. Małgorzaty i pl. Wojska Polskiego zacznie obowiązywać cennik dotychczas zarezerwowany dla podstrefy I. Za godzinę postoju kierowcy będą tam musieli zapłacić 3 zł zamiast obecnej opłaty w wysokości 1 zł 50 gr. Za drugą godzinę postoju opłata wyniesie 3,60 zł (obecnie 1,80 zł), za trzecią godzinę – 4,30 zł (obecnie 2,10 zł), za czwartą i kolejną godzinę – 3,00 zł (obecnie 1,50 zł), zaś minimalna opłata umożliwiająca postój do 15 minut wzrośnie z 30 do 50 groszy.

Obszar SPP z projektu uchwały (mat. UM Świdnica)

Drugą ze zmian będzie wprowadzenie podziału abonamentów okresowych na numer rejestracyjny oraz na okaziciela, które będą droższe. Przykładowo, za abonament tygodniowy na numer rejestracyjny trzeba będzie zapłacić 50 zł, zaś na okaziciela – 70 zł. W przypadku abonamentu miesięcznego będzie to odpowiednio 120 i 200 zł, w przypadku kwartalnego – 300 i 500 zł, zaś w przypadku rocznego – 700 i 1200 zł. Bez zmian pozostanie abonament roczny mieszkańca na adres zamieszkania: 50 zł za pierwsze auto w gospodarstwie, 70 zł za drugie, 150 zł za trzecie i kolejne. Należy zaznaczyć, że wraz z ujednoliceniem opłat na terenie SPP kierowcy parkujący dotychczas na terenie II podstrefy będą musieli dostosować się do nowych, wyższych stawek w przypadku abonamentu rocznego – 700/1200 zamiast 400 zł.

Trzecia ze zmian dotyczy ograniczenia do trzech ilości ulic, na których posiadający abonament mieszkaniec uprawniony byłby do parkowania pojazdu. Obecnie przy składaniu wniosku o abonament mieszkańcy mogą wskazywać do pięciu ulic w sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania.

Wśród propozycji zawartych w projekcie uchwały znalazł się także zmodyfikowany taryfikator kar. Obecnie w przypadku nieuiszczenia opłaty za parkowanie kierowcy mogą uregulować należność w biurze SPP płacąc 10 zł do 3 godzin od wypisania wezwania, 30 zł w przypadku w okresie 3-16 godzin oraz 50 zł w przypadku pojawienia się w biurze Strefy po 16 godzinach. Po zmianach zlikwidowana zostałaby najtańsza opcja. W przypadku kar za przekroczenie opłaconego czasu parkowania ów 3-godzinne „widełki” pozostaną, jednak opłata dodatkowa wzrośnie z poziomu 5 do 10 złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułKolejne instytucje badają okoliczności śmierci 2-letniego Filipa
Następny artykułKonsul generalny Niemiec zachwycony Kościołem Pokoju