Strona główna 0_Slider Pół tysiąca biegaczy nad świdnickim zalewem

Pół tysiąca biegaczy nad świdnickim zalewem [FOTO]

0

Po raz piąty świdniczanie włączyli się do symbolicznego „Biegu Tropem Wilczym”. Nad zalewem Witoszówka w samo południe pojawiło się ponad 500 uczestników. akcja miała po raz pierwszy także wymiar charytatywny.

Ideą biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP . Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z roczną datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.

Bieg w Świdnicy poprzedziła msza w katedrze. Na starcie nad zalewem na uczestników czekało 400 pamiątkowych pakietów, pobiegło o 100 osób więcej. Kilkadziesiąt osób odpowiedziało na apel, by do koszulek przypiąć identyfikator z napisem „Biegnę dla Agnieszki”. Dzięki temu Fundacja PKO Bank Polski wypłaci 10 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na operację Agnieszki Dzugaj, cierpiącej na stwardnienie rozsiane. Chora jest podopieczną Fundacji Małgorzaty Dziury-Sztejnberg „Bliżej siebie”.

Organizatorem wydarzenia były Fundacja Wolność i Demokracja oraz Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne, wspierane przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Komendę Hufca ZHP Świdnica Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, III LO w Świdnicy, Nadleśnictwo Świdnica, Związki Kombatanckie i Żołnierskie, firmy UNITRON i AKS Precision Ball. Koordynatorem był Tadeusz Grabowski.

/red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSkarby ze świdnickiej giełdy
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Armii Krajowej