Strona główna 0_Slider Po latach oczekiwania tunel i ścieżka gotowe

Po latach oczekiwania tunel i ścieżka gotowe [FOTO/VIDEO]

1

Odbiory jeszcze trwają, ale świdniczanie już mogą korzystać z nowej trasy pieszo-rowerowej, która prowadzi z dzielnicy Kraszowice do ulic Westerplatte i Sportowej, a stamtąd do centrum miasta. Część nowej drogi poprowadzona jest tunelem pod torami.

Realizacja wartej 2 mln 400 tys. złotych inwestycji rozpoczęła się w lipcu 2018 roku. W jej ramach zlecono budowę 200-metrowego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej oraz tunelu pod linią kolejową Świdnica Miasto-Świdnica Przedmieście. Było to jedyne rozwiązanie, na które zgodziła się spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, sprzeciwiająca się wykonaniu przejazdu przez tory w miejscu wcześniej istniejącego dzikiego przejścia. Sam pomysł utworzenia w tym miejscu trasy dla rowerzystów wynikał z konieczności połączenia dwóch innych ścieżek – trasy wzdłuż rzeki, która urywała się przy kładce nad Bystrzycą, oraz trasy powstałej przy okazji przebudowy fragmentu ulicy Kraszowickiej. Mieszkańcy o ucywilizowanie dzikiego przejścia prosili od 2012 roku.

Ścieżka i tunel zgodnie z umową miała być gotowa do 10 grudnia 2018 roku. Terminu nie udało się dotrzymać, według tłumaczeń z uzasadnienia do jednej z uchwał Rady Miejskiej, z powodu okresu lęgowego ptaków.

/red./

Zdjęcia i nagranie Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNa rondzie pod prąd
Następny artykułKosztowne inwestycje po deszczu [FOTO]