Strona główna Polityka Otwarte spotkanie z minister edukacji w Strzegomiu?

Otwarte spotkanie z minister edukacji w Strzegomiu? [Aktualizacja 31.03.2019]

16

Minister edukacji narodowej zachęca do debaty? Otwarte spotkanie zaplanowano na godzinę 15.00 w sali konferencyjnej Hotelu Granit – informowała Gazeta Strzegomska. Aktualizacja 29 marca – zaproszenie zostało usunięte.

Aktualizacja: Jak informuje asystent Anny Zalewskiej Marcin Pięt, „ze względu na nagle zaistniałą sytuację osobistą pani minister dzisiaj nie będzie w Strzegomiu. Spotkanie odbędzie się w ustalonym miejscu i czasie z udziałem posła Ireneusza Zyski.”

Anna Zalewska jest posłem trzech kadencji sejmu, a od czterech lat ministrem edukacji i autorką budzących coraz większą krytykę zmian w oświacie. Dodatkowym problemem jest protest środowiska nauczycielskiego, które nie godzi się na obecną wysokość płac i podwyżki, planowane przez MEN. 8 kwietnia ma się rozpocząć bezterminowy strajk. W referendum, przeprowadzonym przez ZNP w powiecie świdnickim, za taką forma protestu opowiedziała się większość nauczycieli placówek oświatowych. W tym gronie są pedagodzy z Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach, w którym Anna Zalewska była nauczycielką i wicedyrektorem.

Strajk pod znakiem zapytania stawia przeprowadzenie egzaminów gimnazjalisty i ósmoklasisty. Zalewska deklaruje w mediach, że egzaminy nie są zagrożone. Tymczasem samorządy zapowiadają na początek nadzwyczajne zebrania dyrektorów, gdzie ma być omawiana m.in. kwestia zapewnienia uczniom opieki na czas strajku. Do rozmów są włączani dyrektorzy placówek sportowych i kulturalnych.

Kolejnym problemem są coraz większe obciążenia samorządów współfinansowaniem oświaty. W tym roku w powiecie świdnickim w kilku gminach i powiecie zostały zmniejszone subwencje. Powiat świdnicki otrzymał o 1,5 miliona złotych mniej niż planowano, mimo że to właśnie w tym roku do szkół średnich pójdzie podwójna liczba uczniów – absolwenci ostatniej klasy gimnazjum i klasy ósmej.

Minister przekonuje, że reforma zdała egzamin, wszystko jest świetnie zorganizowane i działa bez zarzutu. Ona sama chce realizować się jako europarlamentarzystka. Jest nr 1 na liście kandydatów Prawa i Sprawiedliwości z okręgu wrocławsko-opolskiego do Parlamentu Europejskiego.

Aktualizacja: Nie udało nam się uzyskać oficjalnej informacji, czy spotkanie będzie, czy zostało odwołane.

/asz/

Plakat pochodzi z fanpage’a „Gazety Strzegomskiej”

Poprzedni artykułŚwidniczanki wicemistrzyniami Dolnego Śląska
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]