Strona główna 0_Slider Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. „Nie chcemy żyć na martwej planecie!”

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. „Nie chcemy żyć na martwej planecie!” [FOTO/VIDEO]

1

„Najpierw natura, potem matura”, „Nie ma planety B”, „Nie podnoście nam temperatury” – to niektóre z haseł, jakie wznosili uczestnicy piątkowej manifestacji na świdnickim Rynku. Uczniowie szkół powiatu dołączyli do ogólnoświatowego wydarzenia, jakim jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Protestujemy przeciwko biernej postawie polityków, jednocześnie nie wyrażamy zgody na to, aby sprawy dotyczące naszej przyszłości były nieustannie bagatelizowane. Chcemy mieć realny wpływ na decyzje dotyczące środowiska naturalnego, w którym żyjemy – sprawy te bezpośrednio dotyczą nas wszystkich – podkreślają uczennice I LO Natalia Adamczewska, Zuzanna Kołodko, Joanna Adamowicz, Malwina Milak, Julia Słobodzian, Michalina Grabińska, Natalia Makieła i Dominika Sabat.

Edukacja o zmianach klimatu w szkołach jest nieaktualna i niewystarczająca, ale przede wszystkim nie przygotowuje nas na wyzwania jutra. To musi się zmienić! Potrzebujemy edukacji uświadamiającej o przyczynach i skutkach zmian klimatu – przekonują młodzi. – Większość społeczeństwa nie zdaje sobie nawet sprawy z powagi sprawy, z powagi naszej sytuacji, nie mówiąc już o tym, że nie wie, jak powinno się przeciwdziałać zmianom klimatu.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbywa się 15 marca w 1769 miejscach w 112 krajach. W Polsce wydarzenie zaplanowano w ponad 30 miastach, w tym w Świdnicy, gdzie w samo południe na Rynku pojawiło się około 200 uczniów. – Nie tylko tutaj, ale wszędzie tam, gdzie możecie – protestujcie! Niech wszyscy was usłyszą. Zacznijcie od swojego miasta. Udajcie się do pani prezydent, żeby jak najwięcej podjęto działań celem ograniczenia smogu w mieście – apelowała do świdnickiej młodzieży jedna z mieszkanek, która przyłączyła się do piątkowej manifestacji.

Inspiracją dla młodych ludzi była Szwedka Greta Thunberg, która w zeszłym roku samodzielnie wyszła przed szwedzki parlament, żeby zaprotestować przeciwko bezczynności polityków.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSamolot Czerwonego Barona „wylądował” w parku Sikorskiego [FOTO/VIDEO]
Następny artykułJaką szkołę wybiorą? Giełda edukacyjna w Lutomi [FOTO]