Strona główna 0_Slider Lipowa w dziurach. Jest projekt remontu, ale brakuje pieniędzy

Lipowa w dziurach. Jest projekt remontu, ale brakuje pieniędzy

17

Czy sąsiadująca ze zrewitalizowanym Parkiem Centralnym, coraz bardziej ruchliwa ulica Lipowa doczeka się remontu i utwardzenia? Z zapytaniem w tej sprawie zwrócił się do prezydent Świdnicy jeden z radnych.

Problem dotyczy ulicy Lipowej, a konkretnie fragmentu tej ulicy, który jest nieutwardzony. Ulica ta nie jest wyłączona z ruchu kołowego, stanowi naturalny łącznik komunikacyjny ulicy Śląskiej z Placem Ludowym. Nieutwardzony fragment tej ulicy jest drogą szutrową, w chwili obecnej w opłakanym stanie technicznym. Ogromne koleiny i dziury, nawet kiedy jedzie się tam z prędkością 20 km/h, stwarzają realne zagrożenie uszkodzenia pojazdu – twierdzi radny Wiesław Żurek, przewodniczący komisji rewizyjnej Rady Miejskiej.

Ponieważ w budżecie miasta na 2019 rok radny nie dopatrzył się środków na realizację coraz bardziej potrzebnych prac remontowych, zwrócił się do prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej z zapytaniem o szanse rozpoczęcia drogowej inwestycji, a także o środki przeznaczone przez miasto na przygotowanie dokumentacji projektowej.

W najbliższym czasie nie planujemy przystąpienia do przebudowy ulicy Lipowej w Świdnicy. Obecnie skupiamy się na zadaniach dofinansowywanych ze środków zewnętrznych, a ul. Lipowa nie wpisuje się w kryteria żadnego z ogłoszonych programów przebudowy dróg gminnych. Nie mniej jednak, uznajemy inwestycję za ważną – np. w kontekście dopełnienia projektu rewitalizacji Parku Centralnego, dlatego też nie zamierzamy rezygnować z realizacji zadania. Przeciwnie, z chwilą ogłoszenia konkursu, w którego warunki będzie się wpisywać nasza inwestycja, zamierzamy aplikować o środki na jej realizację – zapewnia prezydent Świdnicy.

Jak dodaje, wykonanie dokumentacji projektowej pochłonęło 67 650 złotych, z czego z budżetu miasta pokryto 40% tej kwoty, a pozostałe 60% przekazała firma deweloperska prowadząca inwestycje mieszkaniowe w sąsiedztwie Lipowej. – Posiadanie dokumentacji projektowej dla inwestycji, którą miasto chce zrealizować, a chwilowo nie ma na to środków jest atutem. Niemal każdego roku ogłaszane są programy unijne i rządowe, w ramach których można uzyskać dofinansowanie na przebudowę dróg. Niestety, programy te przewidują zazwyczaj bardzo krótki okres na złożenie wniosku o dofinansowanie zadania i jednocześnie wymagają od beneficjenta posiadania kompletnej dokumentacji projektowej wraz z prawomocnym pozwoleniem na budowę na dzień składania tego wniosku. Oznacza to, że szansę na dofinansowanie mają jedynie te inwestycje, dla których posiadamy gotowe projekty – wyjaśnia Moskal-Słaniewska.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułTKKF coraz bliżej mistrzowskiej korony
Następny artykułRada Miejska przekroczyła swoje kompetencje? Wojewoda unieważnia część przepisów