Strona główna 0_Slider Inspirowali do zdobywania wiedzy. Za nami kolejny Festiwal Nauki

Inspirowali do zdobywania wiedzy. Za nami kolejny Festiwal Nauki [FOTO]

1

Już po raz 16. w świdnickim Zespole Szkół Mechanicznych odbył się Festiwal Nauki, podczas którego zaproszeni goście dzielili się z młodzieżą wiedzą dotyczącą najróżniejszych dziedzin życia. Jednym z nich był popularyzator astronomii – Karol Wójcicki.

Codziennie szukamy nowych wyzwań dla młodych ludzi, by ich czymś zainteresować, zainspirować do pracy i zachęcać do rozwoju. W historii szkoły udało nam się wdrożyć wiele ważnych i ciekawych działań, które są znane w środowisku i przyciągają młodzież. Takim działaniem jest też Festiwal Nauki. Przyciąga on wielu pasjonatów, którzy dzięki życzliwości i uprzejmości goszczą w naszych murach, by podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem – mówił Krzysztof Anklewicz, dyrektor ZSM. – Świat nauki bazuje na wiedzy, doświadczeniu i rozwoju. Tak ludzie osiągają sukcesy, zdobywają szczyty – podkreślał.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu uczniowie „Mechanika” i innych świdnickich szkół mogli posłuchać wykładów m.in. na temat tajemnic Zamku Książ, dowiedzieć się o ciekawostkach skrywanych przez Park Narodowy Gór Stołowych, przekonać się, czy drony to tylko zabawki, czy jednak statki powietrzne, a także posłuchać o prawdziwym obliczu futbolu amerykańskiego i wziąć udział w warsztatach. Nie zabrakło też tradycyjnej prezentacji zabytkowych, nowych i rajdowych aut na placu przed szkołą.

Inauguracyjny wykład podczas 16. edycji festiwalu wygłosił Karol Wójcicki – pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny, a także twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku, który przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Znany jest m.in. z programów  popularnonaukowych na antenie Discovery Science i TVN Turbo, oraz pracy w Centrum Nauki Kopernik. – Sprawiam, a przynajmniej staram się sprawiać, by różne dziedziny nauki – a w szczególności astronomia – stawały się bardziej popularne, bardziej przystępne, żeby zainteresowały młodzież – mówił podczas festiwalu Wójcicki. – Chciałbym was zainspirować. Pokazać, jak wygląda moja praca, a także że może ona być czyjąś pasją, zaś samą nauką można się świetnie bawić – zachęcał.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułBocian z Boleścina już jest!
Następny artykułPiłkarskie zmagania dla uczniów „jedynki” [FOTO]