Strona główna 0_Slider Gmach przy Kliczkowskiej sprzedany? Obiekt stał pusty przez 4 lata

Gmach przy Kliczkowskiej sprzedany? Obiekt stał pusty przez 4 lata

7

Trzy przetargi i cztery rokowania w sprawie sprzedaży okazałego gmachu przy ul. Kliczkowskiej zakończyły się dla miasta fiaskiem. Ostatnie, piąte rokowania z wyjściową ceną 900 tysięcy złotych, przeprowadzono 11 marca 2019. Kto kupił budynek?

W budynku przy ul. Kliczkowskiej 34 w czasach powojennych urzędowała dyrekcja ŚFUP, przez 15 lat obiekt wynajmowała od miasta wyższa uczelnia. Wyprowadziła się w styczniu 2015 roku i od tego czasu gmach stoi pusty, mimo że był chętny na jego wynajęcie i w perspektywie kupno. Miesiąc po opuszczeniu budynku przez uczelnię do prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej, która właśnie objęła urzędowanie po wygranych wyborach, zwrócił się właściciel niepublicznej szkoły, od wielu lat z powodzeniem funkcjonującej w Świdnicy, z wnioskiem o wydzierżawienie obiektu na 15 lat z możliwością wykupu po latach pięciu. Wskazywał na to, że szkoła cieszy się coraz większym powodzeniem, zyskuje nowych uczniów, a wynajmowana siedziba jest za ciasna. Nowy gmach pozwoliłby zwiększyć liczbę klas, co dałoby pracę kolejnym nauczycielom. Mimo pozytywnych opinii radnych i urzędników, władze miasta odrzuciły propozycję. Pismo podpisał wiceprezydent Marek Suwalski. Tłumaczył, że obiekt zostanie wystawiony na sprzedaż w przetargu i gdyby nie znalazł się chętny, to wtedy może będzie szansa na wynajęcie.

W 2015 roku obiekt miasto wystawiło na pierwszy przetarg z ceną wyjściową 2,5 miliona złotych. Ta cena przy kolejnych próbach sprzedaży zmieniała się jak w kalejdoskopie – od 1,3 miliona przy rokowaniach, przez 2,1 oraz 1,9 miliona złotych przy kolejnych przetargach. W tym roku prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska zadecydowała o kolejnych rokowaniach i na mocy swoich uprawnień obniżyła cenę do 900 tysięcy złotych. Rokowania przeprowadzono w miniony poniedziałek i jak dowiedzieliśmy się w Biurze Przetargów, chętny się znalazł. Kto to był, rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska nie ujawnia. – Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami (art. 40 ust.5) oraz rozporządzeniem w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (§ 12 ust.1), informacja o wyniku rokowań zostanie podana do wiadomości publicznej, po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia wyniku rokowań uczestnikom rokowań. Jest to związane z prawem uczestników rokowań do skorzystania ze środka ochrony prawnej – tj. prawem do złożenia skargi – wyjaśnia urzędniczka. – W przypadku niezaskarżenia w wyznaczonym terminie czynności związanych z przeprowadzeniem rokowań albo w razie uznania skargi za niezasadną, upublicznione zostaną min. informacje o uczestniku ustalonym jako nabywca nieruchomości oraz cenie osiągniętej w rokowaniach.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPrzez Witoszów 108 km/h
Następny artykułRecytatorski Pegazik po raz XXIV