Strona główna 0_Slider Diecezjalne świętowanie 15-lecia w cieniu protestu antypedofilskiego

Diecezjalne świętowanie 15-lecia w cieniu protestu antypedofilskiego

11

Już w sobotę rozpoczną się obchody jubileuszu ustanowienia diecezji świdnickiej. Świętowanie 15-lecia zbiegło się w czasie z ogólnopolskim protestem dotyczącym molestowania seksualnego nieletnich przez księży. Odbędzie się on w niedzielę w kilkunastu polskich miastach, w tym na terenie świdnickiej diecezji.

Ustanowienie diecezji świdnickiej, 24 lutego 2004 roku, było jedną z ostatnich decyzji, jakie powziął przed śmiercią św. Jan Paweł II. Nowa wówczas diecezja powstała z połączenia 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 8 diecezji legnickiej. Papież Polak mianował pierwszym biskupem diecezjalnym ks. inf. Ignacego Deca, dotychczasowego rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Uroczysty ingres i sakra Ignacego Deca odbyły się 25 marca 2004 roku.

Z okazji 15-lecia ustanowienia diecezji w sobotę, 23 marca o godzinie 11.00 w katedrze świdnickiej odbędzie się nabożeństwo z udziałem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio. 6 kwietnia w Wałbrzychu na stadionie zostanie odprawiona msza papieska pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, zaś na 8 maja zaplanowano odpust diecezjalny ku czci św. Stanisława pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. Z kolei 13 i 14 czerwca w Świdnicy i Wambierzycach odbędzie się posiedzenie plenarne Episkopatu Polski.

Pierwsze z jubileuszowych wydarzeń może znaleźć się w cieniu planowanych, ogólnopolskich protestów dotyczących molestowania nieletnich przez duchownych. W niedzielę, z inicjatywy fundacji „Nie Lękajcie Się”, która w ubiegłym roku opublikowała mapę kościelnej pedofilii, w kilkunastu polskich miastach odbędą się demonstracje pod hasłem „Hańba Biskupia”. – 14 marca 2019 roku Episkopat zorganizował konferencję prasową, na której napluł ofiarom Kościoła w twarz. Na której pan Jędraszewski, wspólnik pana Paetza, mówił o miłosierdziu wobec sprawców. Na której była mowa o statystykach i kwerendzie. Na której nie padło słowo „gwałt”. Na której nie padło słowo „przepraszamy”. Na której nie padło słowo „zadośćuczynienie”. Nie będzie sprawiedliwości. Nie będzie odszkodowań. Będzie kręcenie, kłamanie i „kwerendy”. Dopóki sprawę gwałtów w polskim Kościele badać będą wspólnicy gwałcicieli. Sędziowie we własnej sprawie – mówią organizatorzy protestu.

Zachęcają, by w najbliższą niedzielę pojawić się przed siedzibami archidiecezji i diecezji kierowanych przez hierarchów, którzy „wspierali kościelnych gwałcicieli dzieci, kłamiąc, kręcąc, zastraszając świadków, przenosząc gwałcicieli z parafii do parafii, pomagając im w dostępie do kolejnych ofiar”. Organizatorzy sugerują uczestnikom manifestacji  zabranie ze sobą pluszowych zabawek i kartek z napisem #HańbaBiskupia.

Protesty mają się odbyć m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Lublinie i we Wrocławiu. Manifestację zaplanowano także na terenie diecezji świdnickiej – pod kościołem pw. Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku.

***

Na opublikowanej przez fundację „Nie Lękajcie Się” mapie kościelnej pedofilii zostały umieszczone informacje o księżach z całej Polski na podstawie doniesień prasowych z mediów lokalnych i ogólnopolskich. Większość przytaczanych spraw miała prawomocny finał w sądzie. Na mapie znalazły się także miejscowości z diecezji świdnickiej, w których księża i zakonnicy dopuścili się przestępstw seksualnych wobec dzieci.

Pszenno
Ksiądz Edward P., były proboszcz parafii w Pszennie został w 2003 roku skazany za molestowanie ministrantów na karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata. Po trzech latach duchowny wrócił do posługi kapłańskiej. Po tym jak jego wyrok uległ zatarciu, a sąd nie orzekł wobec księdza zakazów pełnienia funkcji duszpasterskich i kontaktu z nieletnimi, archidiecezja pozwoliła mu wrócić do pełnienia funkcji proboszcza w innej parafii. Ksiądz trafił na parafię w Brożcu, ale decyzją arcybiskupa został odwołany.

Nowe Siodło
W 2013 roku o molestowanie chłopców w Nowym Siodle koło Wałbrzycha został oskarżony zakonnik Hubert O. W jego laptopie znaleziono zdjęcia z nagimi dziećmi. Skazany na 2 lata i dwa miesiące więzienia.

Wałbrzych
„Wałbrzyski duchowny Henryk A., który miał romans ze swoją 15-letnią uczennicą i jest ojcem jej dziecka, usunął się w cień. Ale tylko na kilka miesięcy. Po tym, jak pod koniec 2010 roku nie chciał płacić alimentów, a badania DNA potwierdziły jego ojcostwo, wybrał się na urlop zdrowotny. Dziś pracuje w sąsiedniej diecezji. I dalej uczy dzieci.” – pisała Gazeta Wrocławska w 2012 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułZderzenie na ul. Sikorskiego
Następny artykułLekcja muzyki na żywo [FOTO]