Strona główna 0_Slider Czteroletnia Maja oddała włosy chorym dzieciom

Czteroletnia Maja oddała włosy chorym dzieciom

3

Natura obdarzyła ją pięknymi i gęstymi włosami. Po pierwszej wizycie u fryzjera pukle Mai Kajzer ze Świdnicy trafią do Stowarzyszenia “NIEboRAKOWI”, które zajmuje się zbiórkami włosów. Powstają z nich peruki dla dzieci po chemioterapii i zabiegach operacyjnych.

Zdjęcie pochodzi z profilu salonu fryzjerskiego Moniki Olszowskiej-Wróbel

– Maja urodziła się z bardzo gęstymi włoskami – mówi mama dziewczynki, Marta Kajzer. – Rosną bardzo szybko i są jej dumą. Przyszedł jednak czas, by pójść do fryzjera. Maja bardzo tego nie chciała.

Rodzice wpadli więc na pomysł, by pokazać córce dzieci, które z powodu ciężkich chorób i chemioterapii straciły włosy. Czterolatka była była bardzo poruszona. – Sama podjęła decyzję, że pomoże dzieciom chorującym na nowotwory. Powiedziała, że chce, żeby jej włosy miały magiczną moc tak jak włosy Roszpunki – dodaje w uśmiechem pani Marta. Rodzice Mai liczą na to, że wiedza o możliwości przekazywania włosów będzie się rozpowszechniała. Dziewczynka zapowiedziała, że odda swoje włosy po raz kolejny, jak tylko podrosną.

Włosy zgodnie z zaleceniami stowarzyszenia fachowo zostały przycięte w salonie Moniki Olszowskiej-Wróbel i zostaną wysłane do stowarzyszenia NIEboRAKOWI. – Jako matka chorego na nowotwór dziecka, połowę zbyt krótkiego życia mego synka spędziłam na oddziale onkologicznym, stąd wiem, jak ważna jest pomoc tymże najmłodszym w walce o „normalność”. Większość życia spędzają na oddziale pozbawione dzieciństwa. Marzą o tym, aby być zwyczajnym dzieckiem, nie różnić się od zdrowych. Niestety, brak włosów bardzo podkreśla te różnice.Stowarzyszenie podjęło działanie w zorganizowaniu zbiórki włosów dla dzieci po chemioterapii i operacjach. Stowarzyszenie współpracuje z salonami fryzjerskimi i perukarnią – opisuje na stronie stowarzyszenia jej prezeska, Ewa Ozga.

Podobną akcję prowadzi także fundacja Rak’n’Roll. Tam właśnie swoje włosy przekazała w 2016 roku Paulina Lenda, świdnicka wokalistka, laureatka wielu programów talent show. Coraz popularniejsze jest także przekazywanie włosów przez dziewczynki, które zmieniają fryzurę po komunii św.

O zasadach ścinania i przekazywania włosów na peruki można przeczytać na stronach raknroll.pl i mowimynieborakowi.pl

/asz/