Strona główna 0_Slider Będzie bezpłatny internet w nowych punktach miasta. Świdnica dostała 15 tys. euro

Będzie bezpłatny internet w nowych punktach miasta. Świdnica dostała 15 tys. euro

4

Świdnica oraz Świebodzice znalazły się w gronie 2800 gmin, które w ramach unijnego projektu WiFi4EU otrzymały bony na uruchomienie bezprzewodowych punktów dostępu do internetu. W sumie Komisja Europejska przeznaczy na realizację bieżącej edycji programu 42 mln euro – po 15 tysięcy euro dla każdego z samorządów.

Świdnica uzyskała bon w konkursie organizowanym przez Komisję Europejską – Agencję Wykonawczą ds. innowacyjności i Sieci (INEA), w ramach programu WiFi4EU, na uruchomienie na terenie miasta hotspotów z bezpłatnym dostępem do internetu. Wartość bonu to 15 000 euro – potwierdza Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. – Do konkursu startowało 21 893 podmiotów z całej Unii Europejskiej, w tym 731 gmin z Polski – dodaje. Bony otrzymały także inne samorządy z regionu wałbrzyskiego, w tym Wałbrzych, Kłodzko, Dzierżoniów, Pieszyce, Bielawa, Mieroszów, Nowa Ruda, czy też Kudowa-Zdrój.

Założeniem projektu WiFi4EU jest zapewnienie obywatelom Unii Europejskiej i osobom przybywającym do Unii dostępu do bezpłatnego WiFi w przestrzeniach publicznych – takich jak parki, place, budynki publiczne, biblioteki, ośrodki zdrowia. Decyzja w sprawie ostatecznej lokalizacji hotspotów zależeć będzie od samych beneficjantów, jednak powinny one zostać zainstalowane na obszarach, gdzie nie ma podobnych ofert bezpłatnego dostępu do bezprzewodowego internetu.

Sieć Wi-Fi powinna być w stanie zapewnić użytkownikom usługi wysokiej jakości. Gminy powinny wykupić abonament na usługi oferujące najwyższą jakość dostępną na rynku masowym na danych obszarze, a w każdym razie oferujące co najmniej 30 Mb/s – wyjaśniają przedstawiciele Komisji Europejskiej. Gminy, które w ramach ostatniego naboru otrzymały unijne środki, będą musiały uruchomić punkty dostępowe przed upływem półtora roku od przyznania bonu.

Póki co świdnicki magistrat nie zdradza terminu uruchomienia hotspotów oraz miejsc, w których zostaną one zainstalowane. – O szczegółach dotyczących realizacji projektu poinformujemy niebawem – zapewnia Dzwonkowska.

Dotychczas z zapewnionego przez miasto, darmowego dostępu do internetu na swoich urządzeniach mobilnych mogli skorzystać odwiedzający świdnicki Rynek. To właśnie tam w lipcu 2017 roku uruchomiono punkty WiFi.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułŚwidniccy pięściarze znów w rolach głównych
Następny artykułŁącząc pokolenia. Warsztaty w SP6