Strona główna 0_Slider Z pasją o przeszłości Świdnicy

Z pasją o przeszłości Świdnicy

1

Ciekawostki historyczne, szczegółowe opracowania, unikalne mapy, ilustracje i zdjęcia znajdą się na nowej stronie, poświęconej historii Świdnicy i okolic. Z inicjatywy Andrzeja Dobkiewicza, autora m.in. cyklu albumów z dawnymi pocztówkami, powstał portal, który ma być platformą wymiany wiedzy i informacji pomiędzy pasjonatami.

Na uruchomionej 14 lutego stronie pojawiły się już pierwsze wpisy. Na czytelników czekają tajemnice ulicy 1 Maja, informacje o mało znanym „białym piwie” ze Strzegomia czy przewodnik po znakach na jaworzyńskiej porcelanie. Są też wiadomości zupełnie współczesne. – Historia to nie tylko to, co wydarzyło się 50, 100, 500 lat temu. Historia „dzieje” się na naszych oczach, tu i teraz. W pośpiechu dnia codziennego często jednak nie potrafimy tego dostrzec. Na portalu oprócz opracowań historycznych, dotyczących różnych zagadnień, znajdą swoje miejsce także informacje o tym, co ciekawego dzieje się aktualnie w danej miejscowości czy regionie. Ta aktualność portalu opierać się będzie nie tylko zamieszczeniu jakiegoś newsu – bo te zaistnieją na portalach informacyjnych, ale na poszerzeniu go o informacje związane z kontekstem historycznym wydarzenia czy miejsca jakiego informacja dotyczy – podkreśla Andrzej Dobkiewicz. – To nie ma być „martwy” portal z wrzuconą fotką czy zwykłym opracowaniem historycznym. Nie będzie to także portal „ugrzeczniony”. W naszej teraźniejszości dzieją się różne rzeczy. Czasem denerwujące, czasem śmieszne – oczywiście z punktu widzenia osób, które zajmują się historią.

Współpracę ze Świdnickim Portalem Historycznym zadeklarowali m.in. Sobiesław Nowotny, Joanna Lamparska, Zbigniew Malicki, Dobiesław Karst, Bogdan Mucha, Mateusz Mykytyszyn czy Wiesław Rośkowicz. Autor zachęca wszystkich pasjonatów historii do współpracy. – Czekamy na informacje, materiały ikonograficzne, artykuły i wszelkie sygnały o tym, co ciekawego, a związanego z szeroko rozumianą historią dzieje się wokół nich, co zaobserwują. Ta płaszczyzna redagowania portalu jest dla nas niezwykle istotna – zachęca Dobkiewicz. Portal funkcjonuje pod adresem historia-swidnica.pl.

/opr.red./

Poprzedni artykuł182 309,99 zł. Oficjalny wynik 27. finału WOŚP w Świdnicy i Marcinowicach
Następny artykułŚwidnicki lekkoatleta sięga po brąz HMDŚ