Strona główna Kultura XVI Forum Teatrów Niezależnych – zmiana w programie

XVI Forum Teatrów Niezależnych – zmiana w programie

0

Szesnasta edycja spotkań amatorskich teatrów w Świdnicy rozpoczyna się już jutro, 14 lutego. Jednak ze względu na żałobę narodową po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego spektakle zaplanowane na 15 lutego zostaną przeniesione na 1 marca – zapowiada Świdnicki Ośrodek Kultury.

W 14 lutego i 21 lutego widzowie w sali teatralnej, Rynek 43, będą mogli obejrzeć:

Czwartek, 14 lutego:

godz. 17.00 W drodze między snem a jawą — Teatrzyk „Zielona Gęś” z Domu Dziennego Senior-Wigor w Świdnicy

Historia jest pozornie bardzo znajoma — samotność i pustka, która zostaje po odejściu bliskiej osoby i pamięć kochania, która budzi do życia i daje siłę, by wyruszyć raz jeszcze w poszukiwaniu sensu i miłości. Czy, gdy jesteśmy starsi jeszcze możliwe? Gdzie jej szukać? Czy marzenia mogą spełnić się w realnym świecie?

Seniorzy z teatrzyku „Zielona Gęś” z Domu Dziennego Senior-Wigor po raz kolejny stają na scenie, by poruszać serca widzów i dzielić się swoją historią. Scenariusz rodził się scena po scenie w wyniku grupowych ćwiczeń, improwizacji i obserwacji. Reżyserką, scenarzystką oraz opiekunką grupy jest Monika Masłowska, której od lat pomagają Elżbieta Wilk — aktorka i Poruszycielka oraz Jolanta Rosińska, która zajmuje się kostiumami. Technicznego wsparcie udziela grupie Krzysztof Cerk oraz Mariusz Kamecki.

reżyseria: Monika Masłowska

występują: Dorota Balcerek, Teresa Schmidt, Jan Walczak, Lucyna Piątkowska, Barbara Chmura, Leontyna Cybulska, Teresa Czajkowska, Felicja Robak, Zdzisława Mielcarek, Roman Ratajczyk, Elżbieta Dudziak.

godz. 18.00 Raz dokoła wg Wesela S. Wyspiańskiego — grupa teatralna „Cedeen” z MDK im. Mieczysława Kozara Słobódzkiego w Świdnicy

Raz dokoła to próba zmierzenia się z wielkim dramatem narodowym jakim jest Wesele Stanisława Wyspiańskiego, której podjęli się członkowie grupy teatralnej „Cedeen”. Raz dokoła pokazuje przekrój polskiego społeczeństwa, które spotkało się na słynnym weselu krakowskiego poety Lucjana Rydla i chłopki, Jadwigi Mikołajczykówny w Bronowicach. Okazuje się, że wciąż trudno jest się porozumieć mieszkańcom wsi i miasta, wychodzą na wierzch wzajemne animozje, niechęć i różnice społeczne, a na dodatek wieczorem do bronowickiej chaty przybywają duchy zaproszone dla żartu. Wszystko to nie pozwala bohaterom podjąć wspólnego czynu wyzwoleńczego.

reżyseria: Joanna Chojnowska

występują: Elżbieta Tądel, Zuzanna Wolińska, Daria Miechurska, Adrianna Lasończyk, Nadia Antonowicz Dagmara Brendowska, Angelika Czerkawska, Amelia Rzeszowska, Julia Żydek, Izabela Trojanowska, Kacper Sowa, Mateusz Wojewodzic, Franciszek Tabor, Norbert Sułek, Rafał Lisowski

21 lutego (czwartek)

godz. 18.00 Dzieci Czarnych Orłów — Głuszycka Grupa Teatralna „Po godzinach”

Spektakl przenosi widzów do listopada roku 1918 na Dworzec Wiedeński w Warszawie, gdzie wielu Polaków oczekuje na przyjazd Józefa Piłsudskiego. Na tle niezwykle ważnych wydarzeń w dziejach narodu polskiego – narodzin wolnej Polski u schyłku I wojny światowej, ukazanych jest wiele barwnych postaci. Sceny obyczajowe pełne humoru, zabawnych dialogów i zbiegów okoliczności przeplatają się z tragizmem postaci i refleksją o niegasnącej potrzebie troski o losy Ojczyzny.

reżyseria: Robert Delegiewicz

występują: Joanna Delegiewicz, Iweta Głód, Magdalena Gołda, Agnieszka Hiszpańska, Magdalena Kandefer, Małgorzata Lipka, Alina Mączyńska, Urszula Mrozińska, Agnieszka Musz, Edyta Popek, Artur Gołda, Łukasz Lipka, Grzegorz Milczarek, Mirosław Żołopa, Alicja Musz, Zuzanna Parcheniak, Szymon Sławik, Krzysztof Gołda, Oliwier Mroziński, Marta Gołda, Roman Głód, Robert Delegiewicz

wydarzenia towarzyszące

W trakcie festiwalu we foyer Świdnickiego Ośrodka Kultury prezentowana będzie wystawa Nie tylko poezja na murze autorstwa Pawła Buczmy.

Poprzedni artykułTo był kokon pająka
Następny artykułNasze zwierzaki. Lekarz radzi