Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica W gminie Świdnica wybierają sołtysów i rady sołeckie

W gminie Świdnica wybierają sołtysów i rady sołeckie

0

7 lutego w gminie Świdnica rozpoczęły się pierwsze zebrania wyborcze, podczas których mieszkańcy wybierają sołtysów oraz rady sołeckie na 5-letnią kadencję. Za nami 10 z 33 spotkań. Zmiany sołtysów nastąpiły w sołectwach: Pogorzała, Wilków i Bojanice.

Dotychczasowego sołtysa w Pogorzale Antoniego Kołodziejczyka zastąpiła Beata Hauzer. W Wilkowie nowym sołtysem został Łukasz Miłkowski, a w Bojanicach Wioleta Tetkowska. Natomiast w Stachowicach, Witoszowie Górnym, Opoczce, Makowicach i Niegoszowie, Pszennie i Pankowie funkcję sołtysa przez kolejne 5 lat pełnić będą dotychczasowi włodarze wsi.

12 lutego w Pszennie  156 obecnych mieszkańców i uprawnionych do głosowania zdecydowało o wyborze sołtysa. Na kolejną 5-letnią kadencję wybrano Ryszarda Szczepanika, na którego oddano 105 głosów. Kontrkandydat Bartłomiej Całka otrzymał 50 głosów. 1 głos był nieważny.  W tym samym dniu w sołectwie Panków mieszkańcy poddali pod głosowanie tylko 1 kandydaturę, wybierając ostatecznie dotychczasową sołtys Zofię Koblowską na kolejne 5 lat.

Ponadto wypełniając ustawowy obowiązek, podczas każdego z zebrań sołeckich prezentowany jest raport o stanie gminy. To nowy obowiązek samorządów, który reguluje ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych ze stycznia 2018 roku.

Ostatnie zebranie wyborcze zaplanowano na dzień 28 lutego w Sulisławicach.

/UG Świdnica/

Poprzedni artykułNasze zwierzaki. Lekarz radzi
Następny artykułWalentynkowe upominki dla krwiodawców