Strona główna 0_Slider Świdnica i region na interaktywnej mapie XIX-wiecznej Europy

Świdnica i region na interaktywnej mapie XIX-wiecznej Europy

2

Jak wyglądały tereny Świdnicy, powiatu świdnickiego i województwa dolnośląskiego 140 lat temu? Odpowiedź na to pytanie przynosi serwis Mapire, pozwalający nie tylko na podróż w czasie do XIX wieku, ale także na łatwe porównanie historycznych oraz współczesnych map.

mat. Mapire/Arcanum Adatbázis Kft

Serwis stworzony przez węgierską firmę Arcanum Adatbázis, w oparciu o zdigitalizowane mapy pochodzące ze zbiorów m.in. Austriackiego Archiwum Państwowego, działa na podobnej zasadzie co popularne Google Maps. Wystarczy wpisać nazwę interesującej nas miejscowości w pole wyszukiwania, a następnie przybliżać, oddalać lub przesuwać mapę, która w przypadku Dolnego Śląska pochodzi z 1877 roku.

Mapire pozwala przy tym płynnie przechodzić od widoku współczesnego do planów z XIX wieku poprzez suwak służący do regulacji przezroczystości mapy, dzięki czemu można łatwo sprawdzić, jak na przestrzeni wieków zmieniały się granice poszczególnych miejscowości oraz ich zabudowa.

Serwis Mapire dostępny jest w języku angielskim, niemieckim i węgierskim.

/mn/

  • Wiktor Lis

    Bardzo fajna mapa choć widziałem podobne z tego okresu w wersji papierowej. Świdnica od 1877 r. powiększyła się jedynie o teren dzisiejszego Osiedla Młodych, Zarzecza i Zawiszowa. Trochę budynków przybyło w centrum miasta ale raczej wszystko podobnie. Wrocław za to jaki malutki w porównaniu do dzisiejszego. Tu gdzie dzisiaj są potężne Krzyki to wtedy były pola.
    Tak co do Świdnicy- gdzieś kiedyś czytałem, że Rynek sięgał dzisiejszej ulicy Środkowej i w sumie patrząc na mapę- to rzeczywiście ten budynek rynkowy gdzie był Pewex, został tam wciśnięty.

    • Perun

      Bardzo ładnie też widać “wchłanianie” przez Świdnicę okoliczne wsie.