Strona główna 0_Slider Ruszają zapisy do miejskich przedszkoli w Świdnicy

Ruszają zapisy do miejskich przedszkoli w Świdnicy

0

Siedem publicznych przedszkoli czeka na kolejnych podopiecznych. 1 marca rozpoczną się zapisy.

Wnioski będzie można pobrać w godzinach ich funkcjonowania, już od najbliższego piątku. Dostępne będą one również na stronach internetowych przedszkoli. Na złożenie dokumentów rodzice mają czas do 15 marca – dodaje Tadeusz Niedzielski, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

O miejsce w przedszkolu mają prawo się ubiegać dzieci 3-, 4- i 5-letnie, czyli urodzone w latach 2013 – 2016. Zgodnie z prawem oświatowym, każde dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Rodzice mogą złożyć wnioski do trzech wybranych placówek, określając kolejność od najbardziej do najmniej preferowanej.

We wszystkich samorządowych placówkach obowiązuje pięć kryteriów ustawowych. Są one brane pod uwagę na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego. Oznacza to, że w pierwszej kolejności do przedszkola dostanie się:

  • dziecko z rodziny wielodzietnej,
  • dziecko z niepełnosprawnością,
  • dziecko, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
  • dziecko, które wychowuje tylko jeden z rodziców,
  • dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej.

Podczas rekrutacji do przedszkoli brane będą również pod uwagę oprócz kryteriów rządowych, kryteria samorządowe określone w uchwale Rady Miejskiej w Świdnicy, czyli dodatkowe punkty będzie można otrzymać za to, że:

  • dziecko, którego oboje rodzice/opiekunowie prawni lub rodzic/opiekun prawny samotnie wychowujący pracują lub studiują w trybie dziennym lub prowadzą gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • rodzeństwo zgłaszanego dziecka korzysta już z usług tego przedszkola,
  • zgłaszanych będzie jednocześnie do tej samej placówki dwoje i więcej dzieci,
  • dziecko korzystać będzie z usług przedszkola w czasie przekraczającym 8 godzin.

Listy kandydatów zakwalifikowanych (spełniających kryteria ustawowe i określone w uchwale Rady Miejskiej w Świdnicy) i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone w placówkach oświatowych 25 marca br. Do 29 marca rodzice powinni potwierdzić swoją decyzję o wyborze danego przedszkola. 1 kwietnia opublikowane zostaną ostateczne listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. Szczegółowych informacji dotyczących procedury rekrutacyjnej udzielają dyrektorzy przedszkoli.

W miejskich przedszkolach jest około 800 miejsc.

/Źródło UM w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułAutomaty do gier zabrane przez policję
Następny artykułNasze zwierzaki. Lekarz radzi: Jak radzić sobie z kleszczami?