Strona główna 0_Slider Rok czekali na zgodę miasta. Świdnicka firma znalazła rozwiązanie. W Czechach

Rok czekali na zgodę miasta. Świdnicka firma znalazła rozwiązanie. W Czechach

14

Prawie rok rodzinna, świdnicka firma zatrudniająca blisko 200 osób czekała na zgodę miasta, by móc rozbudować zakład o nowoczesną halę. Jak się okazało, wszystkie warunki były spełnione. Hali jednak szybko nie będzie. Firma otworzyła spółkę-córkę w Czechach.

Projektująca i produkująca nowoczesne opakowania do transportu produktów firma IGOPAK, założona i prowadzona przez świdniczan, zgłosiła wniosek o zgodę na rozbudowę zakładu przy ul. Bystrzyckiej. Dotychczas zajmowane obiekty po dawnej Diorze stały się za ciasne. Ze względu na dynamiczny rozwój planowała wybudować nowoczesną halę.  Mimo że firma przedstawiła wszystkie konieczne zaświadczenia oraz decyzję środowiskową, mieszkańcy, wspierani przez radnego Krzysztofa Lewandowskiego uznali, że zakład stwarza dla nich zagrożenie i jest źródłem uciążliwości. Wystosowali 200 jednakowo brzmiących protestów, które opracował radny.

Zagrożeń ani uciążliwości ze strony zakładu nie dopatrzyli się radni z Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury, którzy wizytowali IGOPAK w marcu 2018 roku. Wszyscy zgodnie podkreślali, że firma jest nowoczesna, skrupulatnie przestrzega przepisów i nie jest źródłem żadnych uciążliwości. Te informacje zostały zawarte w protokole z posiedzenia komisji. Zakład jednak za sprawą mieszkańców po lupę brały kolejne instytucje, od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska po straż pożarną. Żadnych nieprawidłowości ani zagrożeń nie stwierdzono. Na nic zdały się próby porozumienia, zaproszenia do zakładu i prezentacja całego ciągu produkcyjnego. Mieszkańcy byli nieugięci. Spotkali się z prezydent miasta, Beatą Moskal-Słaniewską, jednak wynik rozmów nie został upubliczniony.

Urząd Miejski przez wiele miesięcy wnosił o dodatkowe dokumenty. W styczniu 2019 roku, rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska na pytania portalu Swidnica24.pl, czy zgoda została wydana czy nie, odpowiedziała: „decyzja o ustaleniu warunków zabudowy dla firmy IGOPAK, zgodnie z kompetencjami została wydana przez dyrektor Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury. Na odpowiedź na pytanie uzupełniające, co to oznacza dla firmy, trzeba było poczekać dwa kolejne tygodnie. W lutym Magdalena Dzwonkowska odpisała: wydanie decyzji o warunkach zabudowy  jest jednoznaczne z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku inwestora. Decyzją ustalono wszystkie wymagane przepisami warunki  zabudowy.

Firma, która próbowała znaleźć porozumienie z mieszkańcami i władzami miasta, ostatecznie przestała czekać na zakończenie procedur. Prezes Grzegorz Rośkowicz nie zamierza narzekać. – Firma ma się świetnie. Znaleźliśmy rozwiązanie dla naszych potrzeb – tłumaczy. IGOPAK otworzył spółkę-córkę w Czechach, część produkcji zlecił podmiotom zewnętrznym. Rozwój zakładu w Świdnicy nie jest wykluczony, ale w najbliższym czasie firma nie zamierza budować nowej hali.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

 

 

 

Poprzedni artykułNocny maraton filmów dla dzieci
Następny artykułCo z zapyleniem, smrodem i hałasem? Gorąca debata w sprawie wytwórni masy bitumicznej