Strona główna 0_Slider Podziel się jedzeniem! Pierwsza społeczna lodówka w powiecie świdnickim

Podziel się jedzeniem! Pierwsza społeczna lodówka w powiecie świdnickim

0

Miejsce jest już gotowe, plan także. – Zaczynamy w poniedziałek – mówi ksiądz Marek Żmuda, proboszcz parafii pw. Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej ze Strzegomia. Od 11 lutego przy plebanii otwarty zostanie punkt ze społeczną lodówką.

Ilustracja. Zdjęcia pochodzą z portalu społecznościowego fb.

– W garażu przy naszej plebanii ustawiliśmy dużą szklaną lodówkę, będzie też miejsce na zostawienie suchej żywności – mówi ksiądz Żmuda i dodaje, że pomysł został zaczerpnięty z Wrocławia. – Tam działa już siedem takich miejsc, na nich się wzorowaliśmy i czerpaliśmy z ich doświadczeń – dodaje duchowny.

W lodówce każdy będzie mógł zostawić żywność i każdy, bez żadnych zaświadczeń ani tłumaczeń, będzie mógł z niej skorzystać. – Lodówki były związane ze świętami, kiedy to ludziom zostawało dużo żywności, ale mamy nadzieję, że i teraz znajdą się chętni darczyńcy – mówi ksiądz Marek Żmuda. Społeczna lodówka będzie wyposażona we własny regulamin, oparty o te, obowiązujące we Wrocławiu. To korzystający sami muszą zdecydować, czy nie obawiają się skorzystać z żywności. – Oczywiście będzie osoba, która postara się ocenić, czy żywność jest przydatna do jedzenia. Ufamy także, że darczyńcy będą dzielili się dobrym jedzeniem.

Obok szafy chłodzącej będzie miejsce na zostawienie żywności takiej jak makarony, cukier, ryż i inne, niewymagające niskich temperatur. Punkt ze społeczna lodówką przy ul. Kościuszki 4 w Strzegomiu będzie czynny od 10.00 do 17.00. – Te projekty udają się na razie w dużych miastach. Zobaczymy, czy powiedzie się także w naszym Strzegomiu – dodaje proboszcz.

/asz/