Strona główna 0_Slider Nowa kładka zaczęła się wyłaniać z Jeziora Bystrzyckiego

Nowa kładka zaczęła się wyłaniać z Jeziora Bystrzyckiego [FOTO]

1

Trwają prace przy budowie kładki dla pieszych nad Jeziorem Bystrzyckim. Nowa konstrukcja zastąpi charakterystyczny most wiszący, który przez lata był jednym z symboli Zagórza Śląskiego.

Wiszący most został zbudowany w 1968 roku przez pracowników nieistniejącej już Huty Szkła “Wałbrzych”. Z podwieszonej na stalowych linach, mierzącej blisko 113-metrów konstrukcji rozciągał się piękny widok na jezioro i górę Chojna. Po charakterystycznie chyboczącej się kładce skakały kolejne pokolenia młodych świdniczan i wałbrzyszan. W ostatnich latach stan mostu coraz bardziej się pogarszał. Ostatecznie podjęto decyzję o rozbiórce kładki, która przez lata stała się nieodłącznym elementem Jeziora Bystrzyckiego.

Jej miejsce ma zająć nowa kładka o konstrukcji wstęgowej. – Powstanie według projektu opracowanego przez zespół Badawczo-Projektowy “Mosty-Wrocław” pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka z Politechniki Wrocławskiej. Kładka będzie miała 126 m długości, od 2,4 do 4,9 m szerokości, w szerszych miejscach mają być wykonane ławy do siedzenia – mówił wójt gminy Walim, Adam Hausman.

17 stycznia 2018 roku podpisano umowę na wykonanie rozbiórki starej kładki i budowę nowego mostu z firmą Strabag. Z początkiem kwietnia ubiegłego roku po charakterystycznej kładce nie było już śladu.

Według pierwotnych planów, warta ponad 5,6 mln złotych inwestycja miała być gotowa na koniec października 2018 roku. W międzyczasie okazało się jednak, że grunt pod podpory nowej kładki wymaga wzmocnienia. Po wykonaniu dodatkowych prac wykonawca mógł przystąpić do dalszych robót. W połowie lutego zakończono budowę pierwszej podpory, prace nad drugą wciąż trwają.

Ukończenie przeprawy powinno nastąpić do czerwca 2019 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZamkną ruch na Mennickiej
Następny artykułSłoneczna pogoda zachęciła do spacerów. Tłumy w Zagórzu [FOTO/VIDEO]