Strona główna 0_Slider Ministerialne dotacje na zabytki przyznane. Katedra nic nie dostała

Ministerialne dotacje na zabytki przyznane. Katedra nic nie dostała

5

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki konkursu w programie ochrony zabytków. Na prace konserwatorskie i renowacje dotacje pozyskało 6 obiektów z powiatu świdnickiego.

Loża Hochbergów po pierwszym etapie prac konserwatorskich.

Wniosek parafii ewangelicko-augsburskiej znalazł się na czele listy beneficjentów programu. Do Świdnicy trafi 820 tysięcy złotych na kontynuację konserwacji Małej i Wielkiej Loży Hochbergów w Kościele Pokoju.

290 tysięcy otrzymała parafia rzymsko-katolicka na konserwację malowideł ściennych w kościele pw. św. Bartłomieja w Modliszowie. Dwie dotacje trafią do Strzegomia. 1 030 000 złotych minister przyznał na konserwację ratunkową XVI i XVII-wiecznych epitafiów, wmurowanych w elewację bazyliki św. Piotra i św. Pawła, natomiast 140 tysięcy na naprawę zagrożonych katastrofą budowlaną średniowiecznych murów.

50 tysięcy otrzymała parafia św. Mikołaja w Świebodzicach na odnowienie cynowego sarkofagu Jana Henryka I Hochberga (XVII wiek), tyle samo dostała parafia w Jaroszowie na remont elewacji XV-wiecznego kościoła w Rusku.

Dotacji nie otrzymała parafia katedralna w Świdnicy, która wnioskowała o środki na III etap prac przy elewacji prezbiterium w katedrze.

Budżet programu ochrona zabytków na 2019 rok wynosi w sumie 112 125 000 zł, z czego 97 500 000 zł zostanie rozdzielone w trybie konkursowym (w podziale na II nabory), a 14 625 000 zł w trybie odwoławczym (w podziale na II nabory).

W I naborze w trybie konkursowym rozdysponowano 96 500 000 zł na 378 zadań. Liczba złożonych wniosków wyniosła 1785.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułKolizja na skrzyżowaniu
Następny artykułPowalczą o awans w Ostrowcu Świętokrzyskim