Strona główna 0_Slider Ma 108 lat i nie zwalnia tempa. Stanisław Kowalski wystartuje w Toruniu

Ma 108 lat i nie zwalnia tempa. Stanisław Kowalski wystartuje w Toruniu

1

W wieku 104 lat rozpoczął swoją błyskotliwą karierę sportową a swoim wigorem zyskał sympatie ludzi na całym świecie. 108-letni Stanisław Kowalski nie rezygnuje ze startów w zawodach lekkoatletycznych. W marcu weźmie udział w 8. Halowych Mistrzostwa Świata Masters, które odbędą się w Toruniu.

Na listach startowych mistrzostw nie brakuje wielkich nazwisk. Do rywalizacji zgłosił się mistrz światowego sprintu, 40-letni Francis Obikwelu. Utytułowany Portugalczyk, mający na swoim koncie starty również w barwach Nigerii, to aktualny rekordzista Europy w biegu na dystansie 100 metrów (9.86). Na igrzyskach olimpijskich w Atenach wywalczył srebrny medal, przegrywając jedynie o 0,01 sekundy z Justinem Gatlinem. – Wśród zgłoszonych jest też ponad 20 polskich olimpijczyków, w tym m.in. czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie Robert Korzeniowski (w Toruniu pobiegnie w półmaratonie), dwukrotny złoty medalista igrzysk Tomasz Majewski (wystartuje w crossie na 8 kilometrów), mistrz olimpijski i były rekordzista świata w skoku o tycze Władysław Kozakiewicz (konkurencje rzutowe), wicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż Urszula Kielan, halowy mistrz świata i Europy w siedmioboju Sebastian Chmara, jedyna polska mistrzyni świata w maratonie Wanda Panfil, a także Lidia Chojecka, Anna Jakubczak-Pawelec, Ludwika Chewińska, Genowefa Patla, Jan Huruk i inni – wyliczają przedstawiciele Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Do walki u boku mistrzów może stanąć w zasadzie każdy, kto do dnia rozpoczęcia sportowej rywalizacji, czyli do 24 marca, będzie mieć ukończone co najmniej 35 lat i komu stan zdrowia pozwala na podjęcie sportowej rywalizacji.

Wielkie zainteresowanie kibiców i mediów z pewnością wzbudzi start najstarszego lekkoatlety na świecie, będącego aktualnie jednocześnie najstarszym mężczyzną żyjącym w Polsce, 108-letniego Stanisława Kowalskiego. Świdnicki lekkoatleta weźmie udział w konkursach pchnięcia kulą, rzutu dyskiem oraz w biegu na 60 metrów.

Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 roku w Rogówku (gmina Gowarczów, powiat konecki, województwo świętokrzyskie). W tej miejscowości mieszkał do końca lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Po poślubieniu żony Władysławy przeprowadził się do niedalekiej Brzeźnicy, gdzie przebywał do 1952 roku. Wówczas, w związku z poszerzaniem granic poligonu wojskowego, zmuszony został do opuszczenia nowo wybudowanego domu. Na Dolnym Śląsku osiedlił się w miejscowości Krzydlina Wielka w powiecie wołowskim. Prowadząc niewielkie gospodarstwo rolne pracował również na kolei jako dróżnik. W Świdnicy mieszka nieprzerwanie od 17 maja 1979 roku.

W maju 2014 roku lekkoatleta ustanowił rekord Europy w biegu na 100 m w swojej kategorii wiekowej z czasem 32,79 sekundy. Na Drużynowych Halowych Mistrzostwach Polski Województw Weteranów w Toruniu w grudniu 2014 ustanowił w kategorii wiekowej powyżej 100 lat rekordy świata w biegu na 60 m (19,72 sek.) i w pchnięciu kulą (5,08 m), a na halowych mistrzostwach Europy w 2015 roku zdobył w swojej kategorii wiekowej złoty medal w biegu na 60 metrów z czasem 20,27 sekundy i złoty medal w pchnięciu kulą z wynikiem 5,07 m.

14 kwietnia 2019 roku skończy 109 lat.

Ceremonia otwarcia 8. Halowych Mistrzostwa Świata Masters w Toruniu odbędzie się 23 marca. Sportowa rywalizacja potrwa tydzień.

/mn/

Poprzedni artykułNocny pożar auta
Następny artykułDzień Bezpiecznego Internetu w Krzyżowej