Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Dzień Bezpiecznego Internetu w Krzyżowej

Dzień Bezpiecznego Internetu w Krzyżowej

0

5 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Fundacja „Krzyżowa” wzięła aktywny udział w tej inicjatywie i wspólnie z młodzieżą z Polski i Niemiec zorganizowała specjalne warsztaty.

Cyfryzacja społeczeństwa postępuje w bardzo szybkim tempie, a media społecznościowe odgrywają coraz większą rolę w życiu młodych ludzi. Krzyżowa to miejsce, do którego co roku, w ramach różnych projektów, przyjeżdżają tysiące uczestników z różnych krajów. Łatwo jest więc zaobserwować, że korzystanie z oferty mediów społecznościowych ma ogromne znaczenie w codziennym życiu młodzieży. Kontynuowanie kontaktu w wirtualnym świecie jest naturalną konsekwencją znajomości zawartych podczas wymian i spotkań. Zjawisko to jest wszechobecne i wspólne dla młodzieży – bez względu na kraj pochodzenia.

Media społecznościowe to jednak nie tylko pozytywne i bezpieczne działania. To również zagrożenia i zjawiska negatywne, takie jak hejt.

Krzyżowa, to przestrzeń, gdzie wielką wartością jest dialog, a historyczna narracja tego miejsca wiąże się ściśle z pojęciami: odwaga, przyszłość i pamięć. Dlatego właśnie, 5 lutego, w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży Fundacji „Krzyżowa” odbyły się warsztaty, w których wzięła młodzież uczestnicząca w polsko-niemieckiej wymianie szkolnej. Uczestnicy zadali sobie pytanie jak być odważnym i właściwie reagować na niebezpieczne i niewłaściwe zachowania w Internecie.

Na początku młodzi ludzie zastanawiali się, jakich mediów używają w codziennym życiu i w jakim celu z nich korzystają. Podczas drugiego etapu uczestnicy wymieniali się nawzajem swoimi spostrzeżeniami. Po procesie uświadamiania sobie wyzwań w przestrzeni wirtualnej, grupa zajęła się odpowiedzią na pytanie, jak powinien wyglądać bezpieczny internet. Młodzież zakończyła dzień kreatywnym „happeningiem”, podczas którego zostawiła swoje osobiste przesłanie związane z Dniem Bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego głównym celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Jego ideą jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

/Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, opr. mn/

Poprzedni artykułMa 108 lat i nie zwalnia tempa. Stanisław Kowalski wystartuje w Toruniu
Następny artykułNie żyją dwaj mężczyźni. Dogrzewali się kuchenką gazową