Strona główna 0_Slider Kilometry dobra po raz drugi. Pomóż zbudować centrum dla osób niepełnosprawnych!

Kilometry dobra po raz drugi. Pomóż zbudować centrum dla osób niepełnosprawnych!

0

Od ponad 30 lat świdnickie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną walczy o prawo do rehabilitacji, edukacji i opieki nad tym, których los dotknął wieloma chorobami. W tej chwili najważniejszym celem jest budowa nowoczesnego Centrum Rehabilitacji Społecznej. 1 marca rusza kolejna akcja, która ma pomóc w zebraniu potrzebnych środków.

Pod opieką ośrodka przy ul. Kozara-Słobódzkiegow Świdnicy jest w tej chwili 120 osób – od najmłodszych po dorosłych. Dzięki staraniom stowarzyszenia opieka udało się objąć więcej osób w wieku powyżej 25 lat. – Dramatycznie brakuje nam miejsca, zwłaszcza, że znaczna część naszych podopiecznych to osoby na wózkach! – mówiła niedawno Ewa Kowalska, szefowa świdnickiego PSONI.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska zadeklarowała udostępnienie część budynku dawnego Gimnazjum nr 1 na potrzeby stowarzyszenia, to jednak nie zaspokoi wszystkich potrzeb. PSONI od dwóch lat ma gotowy projekt, ma również dość miejsca na budowę nowoczesnego centrum, gdzie znajdą się sale do specjalistycznej rehabilitacji dla osób z głębokimi niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi.  Koszt inwestycji to około 4 miliony złotych.

Stowarzyszenie na razie bez powodzenia ubiegało się o środki unijne, zamierza jednak starować w kolejnych programach. Potrzebny jest wkład własny. Dzięki zaangażowaniu wielu środowisk w ramach akcji Kilometry Dobra w 2018 roku udało się zebrać 29 tysięcy złotych. 1 marca 2019 roku układanie złotówek zaczyna się od nowa.

W najbliższy piątek w Galerii Świdnickiej od godziny 14.00 do 18.00 wraz z wolontariuszami czekać będą bajkowe postaci z Elzą, Olafem i myszką Miki na czele. Ulubieńcy dzieci będą zachęcać do składania datków.

/asz/

Poprzedni artykułIndywidualny projekt domu – czy warto go zamówić?
Następny artykułPo alkoholu i z zakazem