Strona główna 0_Slider Dwa lata Krajowej Mapy Zagrożeń. Jakie problemy zgłaszano najczęściej?

Dwa lata Krajowej Mapy Zagrożeń. Jakie problemy zgłaszano najczęściej?

1

Ponad 4 tysiące zgłoszeń na terenie powiatu świdnickiego i ponad milion w całej Polsce. Policja podsumowuje ponad dwa lata działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki internetowemu serwisowi można wskazać miejsca, w których nagminnie dochodzi do alkoholowych libacji, nieprawidłowego parkowania lub przekraczania prędkości.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ruszyła na terenie województwa dolnośląskiego 5 października 2016 roku. Od tego czasu do końca stycznia 2019 roku funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy odnotowali 4139 zgłoszeń naniesionych przez obywateli na mapę. Po zweryfikowaniu ich przez funkcjonariuszy potwierdzone zostały 2484 zagrożenia czyli 61% wszystkich zgłoszeń – wylicza Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Najwięcej naniesionych zagrożeń, które mieszkańcy uznali za najbardziej uciążliwe dotyczyło:  miejsc, w których przekraczana jest prędkość (1966 zgłoszenia), nieprawidłowego parkowania (702 zgłoszenia), spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (683 zgłoszenia), niewłaściwa infrastruktura drogowa (185 zgłoszeń), a także miejsc zagrożonych przestępczością narkotykową (98 zgłoszeń).

W styczniu tego roku w czołówce najczęstszych zgłoszeń znalazły: przekraczanie prędkości (20 zgłoszeń), nieprawidłowe parkowanie (20 zgłoszeń), spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (6 zgłoszeń).

Funkcjonariusze dokładnie sprawdzają każde zgłoszone zagrożenie. Następnie dokonywana jest pełna analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenie miasta ale też całego powiatu świdnickiego – tłumaczy Ząbek. Zachęca przy tym do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jednocześnie przypominając, że w przypadki spraw wymagających pilnej interwencji policji należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i dodać odpowiednią kategorię zagrożenia w punkcie na mapie, w którym ono występuje. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki policji.

/KPP Świdnica, opr. mn/

fot. KMZB/Geoportal.gov.pl

Poprzedni artykułNieodśnieżone miejsca w strefie płatnego parkowania. Kierowcy sami sobie winni?
Następny artykułZderzenie w Świebodzicach