Strona główna 0_Slider 30 lat na rzecz szacunku, porozumienia i dialogu

30 lat na rzecz szacunku, porozumienia i dialogu

0

Niewielka miejscowość w pobliżu Świdnicy od 30 lat stanowi wyjątkowe w całej Europie centrum debaty ludzi różnych narodowości. Fundacja „Krzyżowa” na hasła jubileuszowego roku wybrała trzy słowa: szacunek, dialog i porozumienie. Jednym z centralnych punktów obchodów będzie nabożeństwo w rocznicę słynnej Mszy Pojednania z 12 listopada 1989 roku.

Szacunek, dialog i porozumienie to wartości, które towarzyszą nam od początku, a ich znaczenie podkreśla Misja i Wizja Fundacji. To nasz kapitał i dziedzictwo, ale i cel, do którego dążymy niezmiennie od 30 lat – podkreśla dr Robert Żurek, dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa”. – To wierność właśnie tym wartościom pozwala nam tworzyć miejsce, w którym poznają się ludzie z różnych krajów, o odmiennych doświadczeniach, kompetencjach, zdolnościach, poglądach, przedstawiciele wielu warstw społecznych, w różnym wieku, a także osoby o różnym stopniu sprawności fizycznej czy intelektualnej. To dzięki szacunkowi i otwartości na dialog Ci wszyscy ludzie chcą tu przyjeżdżać, poznawać się oraz pokonywać uprzedzenia i stereotypy – dodaje Robert Żurek.


W tym roku przypada 30. rocznica konferencji „Chrześcijanin w społeczeństwie”, która odbyła się na początku czerwca 1989 r. we Wrocławiu. To wtedy po raz pierwszy sformułowano ideę utworzenia w Krzyżowej międzynarodowego domu spotkań dla młodego pokolenia.

Już kilka miesięcy później, w listopadzie, w Krzyżowej doszło do bardzo ważnego spotkania pierwszego niekomunistycznego premiera Polski, Tadeusza Mazowieckiego z kanclerzem Niemiec – Helmutem Kohlem. Podczas nabożeństwa szefowie rządów przekazali sobie znak pokoju i objęli się na znak pojednania. Ten gest, wykonany w wyjątkowych okolicznościach w Krzyżowej, nabrał bardzo wyrazistego znaczenia. Został zapamiętany jako milowy krok w budowaniu przyjaznych stosunków między niegdyś zwaśnionymi krajami, a wydarzenie przeszło do historii jako Msza Pojednania.

Dla uczczenia jubileuszu Fundacja zachęca do udziału w listopadowych wydarzeniach:

Nabożeństwo 
12 listopada 2019 r., godz. 12.00, Krzyżowa

12 listopada 2019 r., o godz. 12.00, zapraszamy Państwa do udziału w nabożeństwie, które będzie przypominało o Mszy Pojednania sprzed 30 lat. Mamy nadzieję, że na dziedzińcu Krzyżowej będą towarzyszyć nam świadkowie tego czasu, przedstawiciele władz różnego szczebla, przyjaciele Fundacji, partnerzy, współpracownicy oraz wszyscy, dla których idea pokojowego współistnienia Polski i Niemiec, ale również całej Europy, jest bliska.

Konferencja samorządowa
12 listopada 2019 r., godz. 15.00, Krzyżowa

Konferencja poświęcona współpracy polsko-niemieckiej w wymiarze samorządowym. W ramach konferencji dokonany zostanie bilans dotychczasowej współpracy między samorządami z Polski i Niemiec w kontekście trwającego 30 lat procesu pojednania i porozumienia oraz wpływu Mszy Pojednania na bilateralne stosunki samorządowe. Uczestnicy będą mieli możliwość dzielenia się dobrymi praktykami, pod dyskusję poddane zostaną także perspektywy i wyzwania dla partnerstw samorządowych na najbliższe lata.

/Źródło Fundacja Krzyżowa, opr. red./

Poprzedni artykułNasze mini-siatkarki w czołówce
Następny artykułOlgierd Łukaszewicz z proeuropejską misją w Świdnicy