Strona główna 0_Slider Znika jedna z atrakcji powiatu. Podziemną trasę turystyczną zastąpi rozlewnia

Znika jedna z atrakcji powiatu. Podziemną trasę turystyczną zastąpi rozlewnia

0

Tylko do końca lutego czynna będzie podziemna trasa turystyczna w nieczynnej kopalni magnezytu „Wiry”. Ma to związek z planowanym wznowieniem działalności rozlewni wody na terenie obiektu.

Podziemna atrakcja została otwarta 21 czerwca 2017 roku. Dla odwiedzających udostępniono około dwóch kilometrów chodników, przygotowanych w taki sposób, by móc bezpiecznie wejść i wyjść. Turyści mogli zwiedzać sztolnie do czwartego piętra. Przewodnicy pokazywali również zalane piąte piętro.

Sama kopalnia magnezytu powstała w 1959 roku. W najlepszych czasach, przy najwyższej eksploatacji, a więc w latach 80. XX wieku pracowało w niej około 135 osób. – Górnicy, którzy tutaj pracowali, szczególnie średnia i wyższa kadra górnicza pochodząca z Górnego Śląska lub Zagłębia Wałbrzyskiego, mówili na kopalnię – sanatorium. Warunki środowiskowe pracy na dole były i są do tej pory bardzo przyjemne. Za względu na surowiec, który tu wydobywano w kopalni nie ma i nie było metanu, dwutlenku węgla, wyrzutów gazów, tąpnięć, zapylenia czy ruchów górotworu – opowiadał w 2017 roku przewodnik Daniel Miazga. Kopalnię zamknięto w 1997 roku ze względów ekonomicznych.

Przez wiele lat w miejscu kopalni funkcjonowała rozlewnia wody mineralnej. – Jest to bardzo specyficzna woda – naturalnie czysta i charakteryzująca się ciekawym składem minerałów. Ma w sobie relatywnie dużo magnezu przy minimalnej ilości sody, co stanowi rzadko spotykaną kompozycję minerałów – wyjaśniał Miazga. Rozlewnia funkcjonowała do roku 2012, kiedy to – ponownie ze względów ekonomicznych – została zamknięta. W styczniu 2019 roku ogłoszono decyzję o powrocie do tej działalności.

W związku z planowanym wznowieniem działalności rozlewni wody na terenie obiektu, zmuszeni jesteśmy poinformować Państwa, o zamknięciu trasy turystycznej z ostatnim dniem lutego. Było nam niezmiernie miło gościć Państwa w naszej kopalni, dziękujemy za wszystkie godziny spędzone razem pod ziemią – mówią teraz przedstawiciele podziemnej atrakcji. Jak dodają, do końca lutego trasa działa bez zmian.

Wejścia do kopalni odbywają się w weekendy po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Więcej informacji na stronie Podziemnej Trasy Turystycznej „Kopalnia Wiry”.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSobotni koncert „Damskiego Grania” w Zagórzu Śląskim odwołany!
Następny artykułZmiany w przechowywaniu akt pracowniczych. Krócej i elektronicznie