Strona główna Wydarzenia Świdnica Zalew skuty lodem. Świdniczanie niepokoją się o ptactwo

Zalew skuty lodem. Świdniczanie niepokoją się o ptactwo

3

Trwające od kilku dni mrozy skuły lodem świdnicki zalew Witoszówka. Uwagę mieszkańców zwróciła obecność jedynie niewielkiego przerębla, z którego korzystają kaczki i łabędzie. Miejskie służby zapewniają jednak, że monitorują sytuację. Przypominamy, jak właściwie dokarmiać żyjące w świdnickich akwenach ptaki.

Na zalewie stworzono dla kaczek i łabędzi jedynie bardzo małą przerębel. Nie wiem, czy to celowe i czy tak się zostawia – sygnalizowała jedna z mieszkanek Świdnicy. Jej zgłoszenie przekazaliśmy strażnikom miejskim, którzy podobnie jak pracownicy świdnickiego magistratu mogą zwrócić się z prośbą o interwencję do straży pożarnej. Od lat pomocą w tym zakresie służą ochotnicy z OSP Świdnica. W razie potrzeby podejmą oni stosowne działania.

O tym, jak i czym można dokarmiać ptaki od niedawna informują tablice informacyjne ustawione przy świdnickich zbiornikach wodnych. Radą służy także lekarz weterynarii. – Jeśli rodzina pójdzie na spacer z małym dzieckiem nad zalew i wrzuci skórkę od chleba to nic się nie stanie. Nie mniej za chwilę może pojawić się kolejnych 100 osób, które podobnie się zachowają. Gdy wrzucimy tyle jedzenia do zalewu to procesy fermentacyjne, gnilne zanieczyszczą jej wodę. Jeśli już chcemy dokarmiać zwierzaki, to nie wrzucajmy jedzenia do wody, tylko zostawmy je na brzegu, by jej nie zanieczyszczać – tłumaczy Bartosz Podczasiak z Centrum Zdrowia Małych Zwierząt w Świdnicy.

Wielu ekspertów poddaje w wątpliwość także dokarmianie ptaków chlebem, szczególnie białym, ale nie tylko. Powoduje on na przykład schorzenie o nazwie „anielskie skrzydło”, czyli deformację ostatniego stawu skrzydła lotki ptaka, która gdy się rozwinie uniemożliwia mu latanie. Taka dieta o zbyt wysokiej zawartości białek i węglowodanów, przy niedoborze witamin D, E i manganu może wywoływać schorzenia układu pokarmowego. Ponadto chleb w czasie trawienia wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, prowadząc do biegunek, a także kwaśnicy żołądka. Chleb zawiera również sól, która zaburza gospodarkę wodną organizmu, co z kolej może prowadzić do śmierci.

Czym zatem najlepiej karmić dzikie ptactwo? Kaczki i łabędzie można dokarmiać chociażby ziarnami zbóż, pestkami dyni, kukurydzą czy otrębami. Korzystne będą także drobno pokrojone warzywa, na przykład marchewka, kapusta czy buraki pastewne. Pokarm nie może być solony. Dostępna jest także specjalna karma dla ptaków. Jak radzą specjaliści pokarm należy wyłożyć w takiej ilości, którą ptaki natychmiast zjedzą. Spleśniała lub zmarznięta karma może im jedynie zaszkodzić.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPodziurawione i zdemolowane przez wandala. Właściciel auta szuka sprawcy
Następny artykułUczennice Ekonomika awansowały do finału dolnośląskiego