Strona główna 0_Slider Z kont szkoły, OSiR-u i biblioteki zniknęły setki tysięcy złotych. Śledztwa trwają...

Z kont szkoły, OSiR-u i biblioteki zniknęły setki tysięcy złotych. Śledztwa trwają od roku

1

Z kont Ośrodka Sportu i Rekreacji i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach zostało „wyprowadzonych” 850 tysięcy złotych, ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy co najmniej 200 tysięcy. Postępowania w Prokuraturze w Świdnicy trwają od roku i nadal nie ma pewności, kiedy się zakończą.

Nieprawidłowości finansowe w jednostkach gminnych w Świebodzicach zostały wykryte pod koniec 2017 roku. W styczniu 2018 Prokuratura Rejonowa w Świdnicy wszczęła postępowanie dotyczące przywłaszczenia przez główną księgową OSiR-u w Świebodzicach znacznych kwot pieniędzy. Przez kilka lat kobieta, fałszując księgi rachunkowe, przywłaszczyła 800 tys. zł. Tej samej osoby dotyczy postępowanie w sprawie przywłaszczenia środków Miejskiej Biblioteki Publicznej. Chodzi o co najmniej 50 tysięcy złotych. W trakcie postępowania prokuratura zmieniła biegłych i obecnie trwa oczekiwanie na kolejną opinię.

W Świdnicy księgowa Szkoły Podstawowej nr 4 została zwolniona w lutym ubiegłego roku, a  nowa dyrektorka placówki złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska informowała, że nieprawidłowości dopatrzyła się wicedyrektor placówki w styczniu 2018.

Czy nikt nic nie zauważył wcześniej, o to dopytywał w interpelacji ówczesny radny Dariusz Sienko, wskazując na audyt, wykonany przez wrocławską firmę Vulcan w 2016 roku. Audyt objął także koszty obsługi i administracji szkół. W odpowiedzi prezydent Świdnicy Beata Moskal- Słaniewska podaje, że w opracowaniu żadnych nieprawidłowości nie zasygnalizowano. “Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w trakcie kontroli wewnętrznej w dniu 25 stycznia 2018 r. dopatrzyła się pewnych nieścisłości w bieżącej dokumentacji księgowo-finansowej.” – czytamy. O sytuacji 2 lutego 2018 roku została zawiadomiona policja.

Prokuratura Rejonowa w Świdnicy powołała biegłego z zakresu rachunkowości. Opinia została już sporządzona i dostarczona. – Śledztwo moglibyśmy zamknąć, ale czekamy jeszcze na wyniki kontroli, przeprowadzanej przez Regionalną Izbę Obrachunkową – mówi prokurator rejonowy Marek Rusin. Nikomu jeszcze w tym postępowaniu nie postawiono zarzutów. Prokuratura nie podaje, czy ostateczna kwota, jaka mogła zostać wyprowadzona z kont SP 4 to ok. 200 tysięcy złotych.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

W odpowiedzi na Państwa artykuł z dnia 29.01.2019 roku pt. „Z kont szkoły, OSiR-u i biblioteki zniknęły setki tysięcy złotych. Śledztwa trwają od roku” na portalu swidnica24.pl, oświadczamy:

Wspomniany w artykule audyt firmy Vulcan sp. z o.o. przeprowadzany w 2016 roku badał analizę zatrudnienia oraz realizowanych zadań i opłacalności utworzenia Centrum Usług Wspólnych. W trakcie audytu firma Vulcan sp. z o.o. nie badała dokumentacji księgowo-finansowej. Zarzuty prokuratury postawione w związku z nieprawidłowościami finansowymi w jednostkach gminy nie odnoszą się więc do zakresu świadczonej przez firmę Vulcan sp. z o.o. usługi.

Z poważaniem,

Jan Koziarski

Dyrektor Pionu Marketingu Vulcan sp. z o.o.