Strona główna Wydarzenia Świdnica Z kamienicy posypał się tynk. Trwa zabezpieczanie elewacji

Z kamienicy posypał się tynk. Trwa zabezpieczanie elewacji

0

W weekend z kamienicy Rynek 32 odpadły kawałki tynku. Z tego powodu przejście przed budynkiem zostało wygrodzone. We wtorek rozpoczęły się prace przy zabezpieczaniu elewacji kamienicy, podczas których na chodnik runął kawałek gzymsu.

Sprawa nieremontowanej kamienicy trwa już od kilku lat. W kwietniu 2014 roku w tej sprawie została złożona skarga do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, natomiast w sierpniu 2016 roku o niewłaściwym zabezpieczeniu i braku napraw w kamienicy Rynek 32 została zawiadomiona wałbrzyska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Na brak napraw skarżyła się także właścicielka sąsiedniego budynku pod numerem 33. – Lejąca się woda z niewyremontowanego komina i dachu kamienicy Rynek 32 niszczy systematycznie moją kamienicę. Nie pomagają pisma, skargi do konserwatora zabytków i nadzoru budowlanego – mówiła w marcu 2017 roku, dodając, że od kilku lat dysponuje gotowym projektem, niezbędnymi zgodami i środkami na odnowienie elewacji Rynku 33, jednak żaden wykonawca nie chce dać jej gwarancji na wykonane prace.

27 kwietnia 2018 roku właściciel kamienicy przy Rynku 32, wpisanej do gminnej ewidencji zabytków, otrzymał miejską dotację w wysokości 52 tys. złotych z przeznaczeniem na wykonanie remontu dachu i elewacji frontowej. Do tej pory prace w tym zakresie nie zostały przeprowadzone.

Do sprawy będziemy wracać.

/mn/

Poprzedni artykułZabytkowy budynek w kompleksie pałacowym zmodernizowany
Następny artykułNapastnik ze szpitala w bardzo złym stanie