Strona główna 0_Slider WOŚP zabiera głos w sprawie diecezjalnej zbiórki. “Trzymamy kciuki za Caritas”

WOŚP zabiera głos w sprawie diecezjalnej zbiórki. “Trzymamy kciuki za Caritas”

62

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odniosła się do zapowiedzianej przez biskupa Ignacego Deca kwesty na rzecz Domu Samotnej Matki w Pieszycach. Zbiórka odbędzie się 13 stycznia we wszystkich kościołach diecezji świdnickiej. Tego samego dnia kwestować będą także wolontariusze wspierający 27. finał WOŚP.

Przypomnijmy, 6 stycznia w kościołach diecezji świdnickiej został odczytany komunikat biskupa Ignacego Deca. – Podjąłem decyzję, by w naszej Diecezji powstał Dom Samotnej Matki w Pieszycach, który będzie służył matkom znajdującym się w sytuacji kryzysowej, i który będzie prowadzony przez Caritas Diecezji Świdnickiej. (…) Pragnę zwrócić się do Was, Drodzy Diecezjanie o pomoc w pozyskaniu środków na tworzenie tego diecezjalnego dzieła. Dlatego w dniu 13 stycznia 2019 roku we wszystkich kościołach naszej diecezji proszę o przeprowadzenie zbiórki ofiar do puszek Caritas na ten cel – zaapelował hierarcha.

Jak tłumaczył we wtorek rzecznik kurii świdnickiej, ks. Daniel Marcinkiewicz, termin zbiórki został zaplanowany już wcześniej. – Nikt wtedy nie myślał, że zbiegnie się on z terminem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chodzi także o to, żeby przeprowadzić ją jak najszybciej, bo liczy się czas! Proszę się nie dopatrywać złych intencji z naszej strony, gdyż to nie jest działanie na czyjąś niekorzyść, wręcz przeciwnie, by służyć pomocą i wsparciem osobom potrzebującym – mówił w rozmowie z Gazetą Wyborczą. Termin 27. finału Orkiestry został ogłoszony 13 października 2018 roku.

W środę do sprawy przeprowadzania dwóch kwest w tym samym czasie odnieśli się organizatorzy WOŚP. – Jako Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ze wszystkich sił trzymamy kciuki za powodzenie zbiórki w kościołach diecezji świdnickiej i mamy nadzieję, że przyniesie jak największy rezultat finansowy oraz pozwoli Caritas na konkretną pomoc dla placówki – mówi Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP. – Jednocześnie namawiamy także, by tego dnia nie zapomnieć również o wolontariuszach WOŚP, którzy również będą kwestowali na rzecz zakupu sprzętu medycznego dla ratowania życia i zdrowia dzieci – pacjentów specjalistycznych szpitali dziecięcych w całej Polsce – dodaje Dobies.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • pisfan

  klasa!

  • Franek

   Szkoda, że komentatorzy ujadający na biskupa i Kościół pod artykułem o zbiórce pieniędzy na dom samotnej matki nie mieli tej klasy.

   Można?
   Można!

   Ot, taka sobie refleksja… 🙂

   • sowa

    Chciałem ale ten portal nie pozwala publikować dwa razy tych samych komentarzy… Ot, takie spostrzeżenie… 🙂

   • medyk

    No to chwyciłeś za nogawkę 🙂

   • nmisiek

    A co bp na to? Też ma klasę? Można? Można.

   • Violetta Ostrowska

    Szkoda to jest wtedy jak ktoś robi interes za czyjeś pieniądze! Taka dotacja unijna przyznana a ze swoich nawet drobnych do dopłaty nie wydadzą? Fakt – jest okazja i pretekst do zbiórki to zbierają. Dom samotnej matki powinien już dawno funkcjonować ale bez udziału Watykańczyków! Niestety na takie cele nie ma pieniędzy a na utrzymanie niepracujących,,kawalerów” jest!

    • Violetta Ostrowska

     Caritas Diecezji Świdnickiej, zgodnie z informacja podana przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, otrzymało dofinansowanie ze środków unijnych na 85% wartości adaptacji istniejących już budynków. Wartość inwestycji oszacowano na 1 335 287.35 zł, kwota dofinansowania została ustalona na 1 134 994.25 zł. Mało i mało…zamiast świeckie potrzeby mamy przejęcie na Watykańskie interesy.

 • Perun

  Do końca świata i jeden dzień dłużej 🙂

 • xdcam

  Owsiakowi nigdy nie dawałem i nie zamierzam dawać.Facet nie przekonuje mnie niczym by akurat wspomagać jego prywatne biznesy .Zbiorki datkow pod pretekstem ze to na chore dzieci i granie na wrazliwosci ludzkiej, no Można i tak.Bo co – na dziecko pan pani nie da zlotowki?No dam.Ale czy to jest uczciwe?Wal nad waly😀

  • Natalia

   I dobrze

  • Perun

   Owsiakowi zawsze dawałem i dawał będę. Facet przekonał mnie tysiącami urządzeń szpitalnych we wszystkich placówkach od Tatr po polskie morze. Moje dziecko też korzystało z urządzeń oznaczonych serduszkiem WOŚP. Ta akcja to jedyne światełko w tunelu zwanym publiczną służbą zdrowia.

  • Domino

   Facet jest tak znienawidzony przez KK i obecną władzę, że dawno by siedział, gdyby był zlodziejem. A tobie żal d…pę ściska, że na tym zarabia. A dlaczego nie? To jest jego życie i praca.

   • mike

    Praca ? To jest świetny biznes dla niego i jego najbliższych. A chyba nie o to chodzi.

    • Violetta Ostrowska

     A ile noworodków dzięki temu żyje ( ktoś tu nie lubi żyjących dzieciątek?), ile chorych dzieci ma chociaż minimalną pomoc od społeczeństwa (skoro kasa chorych pustoszeje i od lat na ubezpieczonych oszczędza), ile staruszków ma dzięki temu ,,biznesowi” pampersy na wymianę (nawet u zakonnic!) Czy nie o taką pracę chodzi???

    • sowa

     Pokaż mi 10. księży, którzy przez ostatnie 27 lat razem zrobili tyle dobrego dla Nas wszystkich co Owsiak i na tym nie zarobili, a dopiero potem zabieraj głos. Nie utrudniam Ci i nie proszę o jedną osobę bo by Ci życia zabrakło. A to, że zarabia to coś złego? Wg. Ciebie powinien przy tego gabarytu organizacji pracować gdzieś jeszcze na etacie 8-12 godzin, żeby płacić niższy ZUS w fundacji, a potem w czasie wolnym organizować WOŚP, bo Ci wątroba gnije, że zarabia. W sumie mógłby w PKO pracować, tam podobno dobrze płacą za uczciwą pracę asystentom, ale tego pewnie nie widzisz…

     • mike

      Ja o Owsiaku a Ty o księżach. ???

     • sowa

      To inaczej. Jeżeli uważasz ze Owsiak nie powinien pobierać wynagrodzenia za swoją prace to wymień mi chociaż jedna osobę która robi to za darmo. Nie musi to być na taka skale jak Owsiak.

     • JAcenty

      Katecheci mieli pracować za darmo. To był pierwszy argument Kościoła przy wprowadzaniu religii do szkół.

     • sowa

      Wszystko mieli. Księża mieli żyć w ubóstwie, mieli pomagać bezinteresownie ubogim, mieli nie krzywdzić, mieli nie wykorzystywać dzieci. Niestety tylko mieli…

     • Swidniczanin

      Niestety nic z tego. Kodeks pracy mówi jasno: “Art. 84. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.”. Czyli inaczej mówiąc, za wykonaną pracę należy się wynagrodzenie i nawet księża, którzy pracują w szkołach dostają za to wypłatę.

     • JAcenty

      Wiem o tym, zaczęło się od argumentów typu ‘państwo nie poniesie żadnych kosztów bo nauka religii będzie prowadzona przez katechetów za darmo, a później skończyło się na przytoczonym przez Ciebie przepisie. Tak właśnie Kościół odkrawa kawałek po kawałeczku życie publiczne i wchodzi w każdą dziedzinę aktywności państwowej.

     • mike

      Może i powinien mieć jakieś wynagrodzenie ale nie takie duże. Dzięki WOŚP ustawił siebie i całą rodzinę.

     • sowa

      I uratował setki tysięcy istnień. Mało, co?

     • xdcam

      od kiedy Żebranie jest pracą

     • nmisiek

      A jaką wielkość, twoim zdaniem, powinno mieć wynagrodzenie Owsiaka abyś nie miał pretensji? Jaka kwota cię zadowala?

     • xdcam

      polecam wiecej tvnu i wyborczej

     • Swidniczanin

      A ja polecam więcej TVPiS 😉 Takie rzeczy tylko tam 😉

   • xdcam

    jakby KK go nienawidził to nie pozwoliłby mu na przeprowadzanie zbiórek na swoim terenie tzn przed kościołami. Z drugiej strony Owsiak ma pretensje do KK ale jednak każe swoim zbieraczom ustawiać się właśnie przed kościołami. brak konsekwencji . KK nie lubie ale kase jego członków juz tak

    • Violetta Ostrowska

     A ten teren to prywatny folwark? Przegonią? Z pewnością jawnie NIE! Ile im Polacy i unia interesów sfinansowała lub darowała?! (,,członki KK” też mają dzieci i wnuki. Nie zapominajcie o tym ,,drobnym” fakcie! Na interes Rydzyka łatwiej było zbierać?

    • sowa

     Nosisz kartę w portfelu że jakby nie daj bóg coś Ci się stało, żeby pod żadnym pozorem nie wykorzystywali do pomocy Tobie sprzętu z WOŚP? Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to zrób to koniecznie. No chyba, że jesteś zwykłym hipokrytą, to nie było tematu.

     • xdcam

      Owsiak nigdy nie dał za darmo swojego sprzetu szpitalom . nie wierz w to bo to czysta propaganda. Szpitale maja wystarczajaco duzo sprzetu i nie potrzebują jałmuzny od jakiegos owsiaka który pod pozorem zbierania datków na biedne dzieci robi niezły biznes tylko dla swojej firmy, Płacimy podatki i nikt nam łaski nie robi ze udzieli nam pomocy. Nie potrzebujemy owsiaka. Sami sobie damy rade. Niestety Owsiak bez nas sobie nie poradzi

     • Swidniczanin

      Każdy, kto decyduje się na prowadzenie fundacji musi z czegoś żyć bo to jest jego praca, jakby na to nie patrzeć. Załóż zatem swoją fundację, określ cel, który chcesz osiągnąć, zyskaj rzeszę ludzi, którzy to wesprą i nie weź z tego ani złotówki – życzę powodzenia bo z czego będziesz żył? Niech sobie Pan Owsiak nawet i w milionach lub pierdylionach zarabia (czego mu z całego serca życzę), bo za wykonaną pracę przysługuje mu wynagrodzenie. Po prostu jesteś najzwyczajniej w świecie zazdrosny, żal ściska pewną część ciała, że ktoś coś robił przez wiele lat, ma uznanie i dobrze mu się wiedzie. Leżałem kiedyś w szpitalu na Westerplatte, miałem też okazję leżeć na Latawcu i sprzęt z serduszkami WOŚP można tam znaleźć. I ten sprzęt służy KAŻDEMU bez względu na narodowość, kolor skóry, wyznanie, wiek. Z resztą – Pan Owsiak przez jedną akcję potrafi zrobić więcej, niż NFZ przez cały rok, gdzie miesiąc w miesiąc odprowadzasz składki i niewiele z tego masz. I przykład wszechmocnego NFZtu, jak to “Matki wariatki” remontowały obdrapane sale w szpitalu w Pile bo najwyraźniej NFZtu na to nie stać. Jeszcze inna opcja: pozabieraj ze szpitala to, co kupił Pan Owsiak i zobaczymy, co tam wówczas zostanie.

  • sowa

   A odnośnie dzieci to KK również je wykorzystuje tylko, że w trochę inny sposób, jeśli rozumiesz co mam na myśli. Owsiak dzięki Bogu do pomocy potrzebującym!

   • xdcam

    polecam wiecej tvnu i opinie beda jeszcze trafniejsze

  • nmisiek

   a jak dawałeś innym to bolało?

 • sowa

  I w przyszłym roku czarny całuje u mnie klamkę! W tym się jeszcze załapał ale już dość! Czarne, pazerne robactwo…

  • mike

   Ale powiedz kogo to obchodzi. Wpuszczaj czerwonych , zielonych Twoja wola. I nie obnoś się tym.

   • Violetta Ostrowska

    Obnoś – jest tu zaiste dobrym skojarzeniem! Wszędzie pełno tych- OBNOSZĄCYCH SIĘ! W każdej dziedzinie i na każdy temat.

   • sowa

    Z niczym się nie obnoszę, bo patrząc na to co KK obecnie wyprawia, wstyd by mi było się z tym obnosić.

  • YES

   obrażasz robactwo takim porównaniem :-))))

   • Violetta Ostrowska

    :-))))))

 • oloderay

  A kto i kiedy zorganizuje zbiórkę dla osób poszkodowanych w wyniku pedofilii oraz innych współczesnych zagrożeń?

  • Violetta Ostrowska

   A kto pedofila złapie jak kapelan w stopniu oficera na etacie. Ofiar nie ma lub same sobie winne! Takie tłumaczenie gwarantuje bezkarność a zbiórkę zrobią sobie ci , co na cudze pazerne.

  • xdcam

   sami niech sobie zbieraja na siebie

 • selevador

  Moim zdaniem w zaistniałej sytuacji ucierpi zbiórka Caritasu, ponieważ cała akcja już odbija się złym echem, a po części szkoda.
  Jej realizacja w innym terminie prawdopodobnie spotkała by się z cieplejszym przyjęciem, ludzie chętnie dzielą się w okresie świątecznym, oraz jest ich wtedy po prostu więcej w kościele.

  • Violetta Ostrowska

   I dobrze! Laickie i niezależne organizacje powinny się zajmować tego typu pomocą. Bez pakowania kasy na Watykańczyków

 • anja

  Mnie wciaz ciekawi dlaczego przez tyle lat WOSP wciaz musi zbierac pieniadze od ludzi. Polska w zeszlym roku dolaczyla do elity krajow rozwinietych ale nasz system opieki zdrowotnej zostal daleko w tyle…
  A biskup podjal sobie decyzje o otworzeniu domu dla matek bez posiadania na to srodkow wiec prosi o pomoc biednych ludzi. Troche to smieszne..
  Mam nadzieje ze ludzie (szczegolnie starsi, czesto niedowidzacy ludzie) wychodzac z kosciola w niedziele beda zwracac uwage do ktorej puszki wrzucaja pieniadze.

  • nmisiek

   Bp dostał wsparcie na ten dom. Jego budowę wyceniono na około 1 300 000 zł. Dotacja to 1 100 000 (około) . Zabrakło mu 200 tysięcy.

   • Violetta Ostrowska

    I jest okazja podoić kasę. A nóż ktoś się pomyli i do kościelnej puszki wpadnie! Czytałam w komentarzu że ten numer już przeszedł w ,,małym” kościele za czasów proboszcza biznesmena. Zamiast na WOŚP , poszło na tacę 🙂

    • nmisiek

     Ha, szkopuł w tym, że nikt, nigdy nie mówi ile potrzebuje, potem nie mówią ile dostali, a zawsze głoszą, że za mało. I tak w kółko zbierają, zbierają, zbierają. I w kółko mało, mało, mało.
     W tym przypadku bp wiedział ile com kosztuje i ile dostanie dotacji. Powinien zatem policzyć czy diecezja, jako instytucja, ma “wkład własny” albo czy diecezja, jako wierni, będzie w stanie dołożyć. a pamiętać należy, że decyzja o budowie domu dla samotnych matek zapadła w marcu 2016 roku. Zatem niemal trzy alta liczyli i nie mogli się doliczyć. A może mogli, może już nie raz zbierali? Kto ich tam zna.

 • Violetta Ostrowska

  Coś mnie na wspomnienia wzięło. Nie jestem z grupy ,,wtajemniczonych” ale zdaje się że na Rydzyka też zbierali. I na ratowanie stoczni Gdańskiej itd itp. Efekty tego ,,ratowania” do dziś są TABU. Zdaje się że darowizny ,,do nieba poszły” bo stoczniowcy się żalą że grosza nie widzieli :-)))

 • Swidniczanin

  Tak jak pisałem pod innym artykułem – jedno z drugim w niczym nie koliduje, jest to po prostu próba zrobienia taniej sensacji i podburzenia ludzi. Oczywiście jak co roku wesprę Pana Owsiaka.

  • xdcam

   wspieraj sobie nawet diabła masz prawo 🙂

 • sowa

  Zgadzam się z Tobą, ale czy nie uważasz, że sami sobie na to zapracowali. Wśród nazistów też pewnie byli ludzie dobrzy ale mimo wszystko gardzisz nazistami. Ja przez ich podejście do ludzi, pieniędzy niestety doszedłem do tego samego miejsca.

  • Franek

   “Wśród nazistów też pewnie byli ludzie dobrzy”- twoje karkołomne wywody zestawiające nazistowskich zbrodniarzy z Kościołem Katolickim skomentuję krótko:

   Nienawiść zaślepia i odbiera rozum.
   Współczuję ci. Szczerze!

   • sowa

    To tylko zestawienie mające na celu pokazać jak działanie jednostek wpływa na myślenie o grupie, i tylko tego dotyczyl moj post a to Twój wypatrzony mózg poskładal sobie to jako porównanie z kościołem. Nikogo nie nienawidzę i daleki jestem od tego. Czego mi współczujesz? Ze brzydzę się pedofilami niezależnie od organizacji, ze uważam ze dla dużej części KK to kasa jest najważniejsza a nie wierni, ze idąc chować swojego dziadka ksiądz kazał mi go pochować pod płotem bo według niego był grzesznikiem, bo nie przyjmował księdza po kolędzie? Wspolczuj sobie i Tobie podobnym, bo to właśnie przez takich jak ty tym zwyrodnialcom nigdy nic się nie stanie, bo jesteście ślepo zapatrzeni. Stawiajcie figury, udawajcie świętych, lezcie krzyżem na pokaz. Mnie w to nie mieszaj! Raz jeszcze żebyś nie zgubił sensu. Nikogo nie nienawidzę! Nie zamierzam tez przerzucać się z Tobą błotem. Wyraziłem swoje zdanie do którego mam prawo a które wyrobiłem sobie przez lata patrząc jak postępuje KK.

    • Franek

     Oto twój “język miłości” pod tym artykułem :

     “czarny całuje u mnie klamkę”,
     “Czarne, pazerne robactwo…”
     “Twój wypatrzony mózg”
     ” przez takich jak ty tym zwyrodnialcom … ”

     A potem piszesz, że “Wyraziłem swoje zdanie” i “Nikogo nie nienawidzę!” …

     Hmm…

     A co do pedofilii, to zgadzam się z tobą i również ” brzydzę się pedofilami niezależnie od organizacji”.

     Każdy kto skrzywdził dzieci lub takie przestępstwa ukrywał zasługuje na potępienie i surową karę!

     I na koniec – NIE MA ODPOWIEDZIALNOŚCI ZBIOROWEJ dla całej grupy społecznej za przestępstwa jednostek !!!

 • Artur

  Ludziska, dla przykładu zbiórka Caritas ok 400 mln z tego 99% idzie na cel zbiórki, WOŚP zebrał 40 mln z czego 55% idzie na cel zbiórki reszta na cele statusowe , dane dotyczą 2009 r. Dane z lat ostatnich są w sieci, kto chce moment znajdzie i jest jeszcze gorzej, ludzie ,którzy opisywali ten proceder Owsiaka mieli kłopoty za POprzedniego nierządu. Każdy normalny kraj stać na to aby sprzęt w szpitalach był służby zdrowia, ale ktoś ładnie zarabiał przez te lata. A propo naklejki z WOŚP ostatnio nawet na nocnikach POnaklejali.

  • nmisiek

   Ja na księgowości się nie znam, ty zapewne też (cytujesz wypowiedzi innych) ale ministerstwo pracy i polityki społecznej, do którego trafiają sprawozdania finansowe wośp, zna się na tym doskonale. I nic nikomu nie zarzuca. A ty owszem. Po co to robisz? W internecie dostępne są sprawozdania finansowe wośp. Poczytaj, sprawdź, przeanalizuj i zarzuć komukolwiek, cokolwiek.

 • Artur

  Poczytajcie co pisze “dziennikarz śledzczy” gość , który wygrał z Owsiakiem przed sądem:
  Od wielu tygodni zapowiadałem, że ujawnię pełen mechanizm wyprowadzania kasy z WOŚP do prywatnej kieszeni Jerzego Owsiaka i jego najbliższej rodziny. Przyszedł czas, aby spełnić obietnicę. Materiał, który zgromadziłem jest tak obszerny, że nie sposób wszystkiego napisać w jednym artykule, dlatego dziś tylko schemat i podstawowe informacje, w najbliższej przyszłości pojawią się rozbudowane publikacje naszpikowane dokumentami. Przed sądami dwóch instancji udowodniłem, że WOŚP jest finansowana nie tylko przez donatorów, ale przez budżet lokalny i centralny, co w najlepszym razie bilansuje się na 0. Ze społecznego i ekonomicznego punktu widzenia funkcjonowanie WOŚP jest absolutnym absurdem, modelową beczką bez dna, ale dla Owsiaka i jego rodziny to prawdziwy róg obfitości. Podstawową strukturę przepływów finansowych pokazywałem wiele razy: Dojna krowa WOŚP => Słup „Złoty Melon” => Firma krzak „Mrówka Cała”.

 • xdcam

  o wlasnie . O to chodzi aby ludzie byli tak przerobieni by mysleli ze Owsiak daje za darmo sprzet do ratowania życia .No na biedne dzieci kazdy da bo wiekszosc ma jakies tam uczucia i szkoda im zwyczajnie chorych dzieci. Ale to ze ktos na tych chorych dzieciach robi biznes i zasila wlasne konta to juz chyba nie jest uczciwe

  • Swidniczanin

   Owsiak ma fundację, której celem jest doposażanie szpitali w sprzęt ratujący życie – czy to dzieci, czy to dorosłych. A skoro ma fundację, w której działa przez cały rok, oznacza to tyle, że jest to jego praca. Kodeks pracy: “Art. 84. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.” – skoro jest to jego fundacja, może zarabiać ile chce i zatrudnić kogo chce. Rok temu nasza władza próbowała się do niego dobrać, ale nic nie znaleźli. Antyrekama TVPiS (mam na myśli ostatnią animację z Hanną Gronkiewicz – Waltz i Panem Owsiakiem) również zadziała, tak jak to było w przypadku koncertu Vadera – tam bilety rozeszły się jak ciepłe bułeczki, tu pewnie padnie kolejny rekord.

   Czy przygotowałeś już oświadczenie, o którym napisałem wyżej?