Strona główna 0_Slider Świdniczanie zapalają symboliczne światło dla prezydenta Gdańska

Świdniczanie zapalają symboliczne światło dla prezydenta Gdańska [FOTO/VIDEO]

2

Śmierć prezydenta Gdańska poruszyła wielu Polaków. Symboliczny hołd na Rynku zamordowanemu samorządowcowi składają także świdniczanie. Zgromadziło się około 250 osób.

Paweł Adamowicz, który był wybierany przez gdańszczan na prezydenta miasta przez sześć kolejnych kadencji, został ugodzony nożem podczas światełka do nieba na zakończenie 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zmarł dzisiaj w szpitalu.

Jego śmierć wywołała ogromne poruszenie i żal. W całej Polsce rozpoczynają się spotkania, podczas których ludzie zapalają symboliczne światła pamięci.

Ta strata skłania nas, by bardzo mocno przemyśleć, jakim językiem przemawiamy, co czasem bezmyślnie, a czasem z pełną świadomością wypisujemy w internecie. Najpierw było słowo, a potem nóż – mówiła prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. – Żadne słowo nie jest w stanie wyrazić tego, co się stało. Jedyną stosowną rzeczą jest solidarność nas, zwyczajnych ludzi, to jest empatia. Bo my wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni – podkreślał biskup ewangelicki ks. Waldemar Pytel, ucinając próby rozliczeń politycznych. Prezydent Świdnicy zapowiedziała przygotowanie listu, wzywającego Jerzego Owsiaka do kontynuowania swojej pracy w Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

O tragedii w Gdańsku pisze Fundacja dla Porozumienia Europejskiego „Krzyżowa” w Krzyżowej: „Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Niedzielne wydarzenia podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku mało kogo pozostawiły obojętnym. Akt przemocy, jakiego dokonano wobec Prezydenta Pawła Adamowicza, wzbudził w nas ogromny sprzeciw i oburzenie. Poruszający był również fakt, że do tego tragicznego zdarzenia doszło podczas finału przedsięwzięcia będącego symbolem aktywności społeczeństwa obywatelskiego, a chwilę wcześniej śp. Paweł Adamowicz mówił o dobru, które czynią mieszkańcy jego miasta. W tych dramatycznych okolicznościach pamiętajmy o wartości życia i sile dobra. Nie eskalujmy nienawiści i bierzmy odpowiedzialność za swoje słowa. Wspólnie budujmy rzeczywistość, w której takie akty przemocy nie będą miały miejsca. Wyrazy głębokiego współczucia i żalu kierujemy do Rodziny i Bliskich śp. Pawła Adamowicza.”

Wyrazy współczucia rodzinie złożyli samorządowcy ze Świdnicy, Strzegomia, Żarowa.

/red./

fot. Dariusz Nowaczyński, mn

Poprzedni artykułSamochód w rowie
Następny artykułObszerna fotorelacja z gali FEN 23! [241 ZDJĘĆ]