Strona główna 0_Slider Samolot „Czerwonego Barona” na skwerze Kaczyńskiego? Miasto pyta mieszkańców

Samolot „Czerwonego Barona” na skwerze Kaczyńskiego? Miasto pyta mieszkańców

29

W marcu oficjalnie zaprezentowana zostanie replika samolotu Dr.I, którym latał Manfred von Richthofen, nazywany „Czerwonym Baronem”. O tym, w którym miejscu na terenie Świdnicy stanie charakterystyczny trójpłatowiec zdecydują mieszkańcy. Na budowę repliki przeznaczono ponad 47 tys. złotych, z czego 4,7 tysiąca pochodzi z budżetu miasta.

Urząd Miejski zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych na temat miejsca ekspozycji mobilnej repliki samolotu Fokker Dr.1, podobnej do tej, na której podczas I wojny światowej latał „Czerwony Baron” – jeden z najsłynniejszych mieszkańców Świdnicy, ikona współczesnej popkultury, którego legenda wykorzystywana jest m.in. w komiksach, filmach, bajkach dla dzieci, grach komputerowych. Replika samolotu została skonstruowana w ramach polsko-czeskiego mikroprojektu „Odlotowe miasta – Świdnica i Trutnov”, który zakończy się w marcu br. – mówi Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Na miejsce ustawienia repliki wytypowano trzy lokalizacje:

  1. Główną aleję parku im. gen. Władysława Sikorskiego,
  2. Skwer Lecha Kaczyńskiego między ulicami Zamkową a Muzealną, na którym wiele lat temu był ustawiony radziecki samolot Jakowlew,
  3. Skwer u zbiegu ulic Traugutta, Pionierów i Wałbrzyskiej.

Konsultacje prowadzone są drogą elektroniczną. Głosowanie za pośrednictwem internetowej ankiety potrwa do 5 lutego.  – Prosimy mieszkańców o zagłosowanie na miejsce, w którym ich zdaniem należy ustawić czerwonego Fokkera Dr.1. Chcemy, by była to decyzja większości biorących udział w ankiecie świdniczan ukierunkowana na dobre publicity miasta oraz na naturalny ruch turystyczny, który przebiega przez Świdnicę. Samolot ma być ciekawostką i atrakcją, przy której wielu turystów zrobi sobie pamiątkowe zdjęcie – powinien więc zostać wyeksponowany w miejscu, które będzie łatwo dostępne i bezpieczne. Wśród osób, które wezmą udział w naszym krótkim sondażu, rozlosujemy drobne upominki-nagrody – zachęca Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki.

Wyeksponowanie w przestrzeni publicznej Świdnicy repliki samolotu Fokker DR 1 zaplanowane zostało na marzec tego roku i będzie połączone z wizytą studyjną dziennikarzy turystycznych, blogerów z Polski i Czech, którym zostanie zaprezentowana także będącą elementem projektu trasa turystyczna. – W tym samym dniu zostanie również otwarta wystawa poświęcona historii „Czerwonego Barona”. Będzie można na niej obejrzeć m.in. jak legenda lotnika wywodzącego się ze Świdnicy wykorzystywana jest we współczesnej popkulturze i marketingu, a także dowiedzieć się co nieco o Igo Etrichu – który jest tematem wiodącym działań projektowych u naszego partnera w Trutnovie – dodaje Osojca-Kozłowska.

Koszt budowy repliki to 47 500 złotych, z czego z budżetu miasta trafiło na ten cel około 4 700 zł. W październiku 2018 roku stworzenie trójpłatowca powierzono Muzeum Broni i Militariów z Witoszowa Dolnego. Według pierwotnych planów replika miała być gotowa do końca 2018 roku. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami przekazanymi redakcji Swidnica24.pl, jeszcze w ubiegłym tygodniu samolot „Czerwonego Barona” nie był jeszcze złożony. Rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy zapewnia jednak, że replika samolotu jest już gotowa.

Manfred von Richthofen (fot. Nicola Perscheid, 1917/1918)

Manfred von Richthofen, niemiecki lotnik, uważany jest za największego asa myśliwskiego okresu I wojny światowej. „Czerwony Baron” spędził w Świdnicy część swojego dzieciństwa. Kilka lat po rozpoczęciu kariery wojskowej zastała go wojna, podczas której odniósł 80 oficjalnie zaliczonych zwycięstw. Zginął 21 kwietnia 1918 roku. Samolot Fokker Dr.I, który był produkowany w latach 1917-1918, jest powszechnie kojarzony właśnie z Richthofenem.

Charakterystyczny, czerwony trójpłatowiec ma rzesze fanów na całym świecie. Powstało kilkadziesiąt rekonstrukcji Fokkera. Za własne pieniądze replikę samolotu zbudowali Jerzy Gaszyński oraz Stanisław Gabryś, właściciel Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym. Z kolei Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” wprowadziła do sprzedaży drewniane modele Fokkera. Mijająca w ubiegłym roku setna rocznica zestrzelenia „Czerwonego Barona” miała być okazją do realizacji projektu promującego Świdnicę poprzez jej związki z asem lotnictwa.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułUczniowie z Lutomi znają się na zdrowiu
Następny artykułKrasomówczy talent ucznia III LO