Otoczenie wpisanej na listę UNESCO świdnickiej świątyni będzie lśniło jak przed ponad 300 laty. Ostatni z zachowanych budynków na placu Pokoju zostanie odrestaurowany. Parafii ewangelickiej udało się pozyskać 3 miliony złotych dotacji ze środków unijnych. Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace budowlane.
Dzięki staraniom liczącej niewiele ponad sto osób parafii ewangelicko-augsburskiej unikalny w skali świata zespół Kościoła Pokoju systematycznie ratowany jest od zniszczenia. Od lat trwa renowacja bryły świątyni i jej bezcennego, barokowego wyposażenia. Za sprawą środków norweskich, dotacji z budżetu Unii Europejskiej, państwa, województwa i miasta udało się także odrestaurować dawną plebanię, kilometrowy mur wraz z mauzoleami, dom dzwonnika przy placu Pokoju 1, dzwonnicę i część cmentarza. Ostatni obiekt, który od kilkudziesięciu lat nie był remontowany, to około 300-letni dom kantora i wikarych przy placu Pokoju 3 i 4. Od czasów powojennych aż do 2017 roku mieściły się tu zwykłe mieszkania, a szachulcowa konstrukcja ulegała stałej degradacji.
Wobec ogromu prac w pozostałych częściach ewangelickiej enklawy, pozyskanie środków na ten ostatni obiekt wydawało się niemożliwe. – Od lat jedną z wielu aktywności naszej parafii jest troska o środowisko naturalne. Sam plac Pokoju to nie tylko zabytki, ale także niemalże ogród botaniczny z cennymi, rzadkimi okazami roślin, które również staramy się obejmować naszą opieką. Od dawna także prowadzimy projekty i programy proekologiczne, stąd nasz pomysł, by ten ostatni budynek budynek był zmodernizowany jako Centrum Edukacji Ekologicznej z prawdziwego zdarzenia – mówi biskup Waldemar Pytel, wieloletni proboszcz Kościoła Pokoju. W odnowionym obiekcie będą prowadzone warsztaty, seminaria i spotkania, poświęcone zagadnieniom z zakresu ekologii i ochrony środowiska.
Dotacja na przeprowadzenie termomodernizacji została pozyskana ze środków RPO na lata 2014-2020. Parafia czyni już kolejne starania o pieniądze na wyposażenie nowego centrum.
W dotychczas odrestaurowanych i zmodernizowanych budynkach działają Centrum UNESCO i Instytut Ewangelicki wraz z archiwum Kościoła Pokoju.
Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Plac Pokoju w zimowej aurze: