Strona główna 0_Slider Orszak Trzech Króli nie tylko w Świdnicy. Sprawdź, gdzie przejdą barwne korowody

Orszak Trzech Króli nie tylko w Świdnicy. Sprawdź, gdzie przejdą barwne korowody

16

W niedzielę 6 stycznia w 751 miejscowościach w całej Polsce odbędą się Orszaki Trzech Króli. W tym roku, z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, towarzyszyć im będzie hasło “Odnowi oblicze ziemi”. Barwne korowody przejdą ulicami Dobromierza, Świdnicy, Strzegomia, Świebodzic i Jaroszowa.

Świdnicki Orszak Trzech Króli wyruszy z placu Jana Pawła II o godzinie 14.00 i jak co roku przejdzie ulicami: Długą, Wrocławską, 1 Maja i Franciszkańską do Rynku. – Każdy uczestnik otrzyma koronę oraz śpiewnik z kolędami. Po Orszaku na uczestników będzie czekał ciepły poczęstunek przygotowany przez świdnickie parafie, a do tego wszyscy razem pośpiewamy kolędy ze świetnymi muzykami – absolwentami Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – mówi koordynator ulicznych jasełek, radny Jan Jaśkowiak. Jak dodaje, w orszaku pójdą m.in. Zespół Taneczny “Krąg”, strażacy i wiele innych środowisk. – Zobaczymy także osiołki z ośrodka Onoterapia w Lubachowie. Scenki na trasie orszaku przygotowane będą przez młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 105 oraz Szkoły Podstawowej w Marcinowicach – wylicza radny.

Na barwny korowód zaprasza także parafia św. Michała Archanioła w Dobromierzu. – Orszak rozpocznie się w Uroczystość Trzech Króli o godz. 12.00. Przygotujmy tak, jak w poprzednich latach nasze przebrania, flagi, proporce. Po mszy św. przy wyjściu z kościoła można pobrać korony i śpiewniki. Orszak wyrusz z dwóch miejsc. Z kościoła św. Michała Archanioła (mieszkańcy Dobromierza i Bronówka) oraz na wysokości przychodni (mieszkańcy Jugowej, Szymanowa, Serwinowa, Siodłkowic, Jaskulina i Bronowa). Połączymy się w jeden orszak na placu Wolności i wspólnie przejdziemy do kościoła św. Piotra i Pawła na mszę św. W związku z Orszakiem msza św. w Jugowej będzie odprawiona o godz. 10.00 zamiast o godz. 11.00. Po każdej mszy św. będzie poświęcenie wody, kredy i kadzidła – informuje parafia.

W Strzegomiu na Orszak Trzech Króli zaprasza parafia pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej
Szkaplerznej. Program:

 • 12.00 – msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu,
 • 13.00 – przemarsz Orszaku Trzech Króli na Halę sportową Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu (start: kościół pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej – Bankowa – Aleja Wojska Polskiego – Ośrodek Sportu i
  Rekreacji w Strzegomiu),
 • 13.30 – jasełka w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu.

W Świebodzicach orszak rozpocznie się o godzinie 14.00 na Rynku. Korowód przejdzie następnie trasą: ul. Kopernika, pl. Jana Pawła II, ul. Świdnicka, ul. Pocztowa, ul. Wolności. W tym roku do śpiewania kolęd zachęcać będzie zespół Akord.

 

W 2019 roku po raz pierwszy odbędzie się Orszak Trzech Króli w Jaroszowie. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.00 mszą św. w kościele w Jaroszowie. Po niej, o godzinie 13.00 nastąpi wymarsz orszaku, zaś na 13.45 zaplanowano wspólne kolędowanie. Uczestnicy korowodu otrzymają korony, śpiewniki, a także słodki poczęstunek.

/mn/

 • YES

  “Świdnicki Orszak Trzech Króli wyruszy z placu Jana Pawła II o godzinie 14.00”-trochę mało wiadomości któredy będą szli – bo nie chciał bym stac,czekać i ogladac tych osiołków z Lubachowa

  • Taka prawda

   Zawsze możesz stać z zamkniętymi oczkami, misiu!

   • YES

    i mogę tez jechać z zamkniętymi oczkami,niedźwiadku !

    • Taka prawda

     Pisałeś o staniu, o “jechaniu” nie było mowy. Lepiej zostań w domu, bo cię pomylą z osiołkiem. Na marginesie – popracuj nad polskimi znakami, misiu.

     • YES

      na pewno zostanę bo nie odpowiadają mi tego rodzaju “uroczystości”.Lepiej pójdź- ciebie na pewno nie pomylą 🙂 jestem bezrobotny i nad niczym nie muszę “popracować” 🙂 szlachta nie pracuje 😉 bo na pińć set im dadzą

     • Taka prawda

      Upewniłeś mnie w przekonaniu, że jesteś niedouczonym(pisownie) lumpem(jak Ferdek).

     • YES

      a kto to jest Ferdek,dzbanie?

  • nmisiek

   Fakt, każda podobna impreza powinna być dokładnie określona co do trasy. Nic to nie kosztuje, a wielu ułatwi życie. Parę lat temu chciałem znajomych zabrać na “Orszak” i nie wiedziałem gdzie mogę go spotkać. Gdzie zaparkować, by łatwo dojść do miejsca. Czy to takie trudne? A może tajemnicze, bo złoczyńcy czyhają?

   • YES

    ale za to podano szczegółową rozpiskę okolicznych miejscowości -może na Dobromierz24 będzie świdnicka trasa :-0

    • nmisiek

     Aaa, przecież, sam bp, jak tej król, jeden z trzech albo trzy w jednym, to i Dobromierz w zasięgu jego władztwa. Tak na piechotkę, metr po metrze, za grzechy swoje i nasze. Ponoć jakiś odpust dają, jak się tak podrepcze.

   • Siostra Bernadetka

    A bo to wiadomo gdzie ich melanż poniesie?

  • Maciej Miłosz

   Tobie to wszystko wiecznie przeszkadza, a to że biegają, a to że jadą na rowerach, a to że idą. A powinni jak prawdziwy Polak siedzieć w Passacie B5 1.9 tDi niski przebieg idealny stan.

 • Violetta Ostrowska

  ,,Tradycja ludowa dotycząca tego święta jest bardzo bogata. 6 stycznia dzieci otrzymywały prezenty od dorosłych (stąd ludowa nazwa: “szczodre gody”). Kolędnicy chodzili od domu do domu, otrzymując “szczodraki”, czyli słodkie rogale. Poświęcanym w tym dniu złotem, dotykano chore miejsca na ciele, wierząc, że będą uzdrowione. Z kolei kadzidła używano do okadzania domów i stodół, co miało zabezpieczyć je przed złem i nieszczęściem. Dwanaście dni, które mijały od Bożego Narodzenia do 6 stycznia, wróżyły pogodę i pomyślność w ciągu 12 zbliżających się miesięcy. Także pochodzenie zwrotu “migdalić się” ma swój związek ze świętem Trzech Króli. Tradycyjnie w ten dzień wypiekano ciasto, z jednym migdałem w środku. Kto je znalazł, zostawał “migdałowym królem” i wyprawiał jako pierwszy taneczną zabawę w zapusty – czyli karnawał, rozpoczynający się 7 stycznia.”.
  Wielu ekspertów jest zdania, że wydarzenia opisane przez świętego Mateusza były jedynie rozbudowaną przenośnią skierowaną do środowiska semickiego. Żydzi znali doskonale Stary Testament i łapali metaforę “w lot”. W środowisku naukowców zajmujących się badaniem Biblii trwa spór. Dotyczy on historyczności postaci trzech mędrców ze wschodu. Tak więc witamy królów emigrantów.

  • Taka prawda

   Mylisz pojęcia. Nie byli emigrantami, bo nie wyjechali ze swoich krajów z zamiarem pozostania w innym państwie. Po spotkaniu z Jezusem wrócili tam skąd przybyli. Można ich nazwać pielgrzymami.

 • JAcenty

  JEST NAPISANE

 • Maciej Miłosz

  Zgodnie z tą genialną logika jak jedziesz na pielgrzymkę za granicę to jesteś emigrantem?