Strona główna 0_Slider „Na ratunek katedrze II” i „Katedra Lwowska”. Albumy dla następnych pokoleń

„Na ratunek katedrze II” i „Katedra Lwowska”. Albumy dla następnych pokoleń

0

Rozpoczęta dwa lata temu próba utrwalenia historii zabiegów  o ratowanie przed zniszczeniem katedry świdnickiej ma kontynuację. Staraniem Stowarzyszenia Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Architektury Miasta Świdnicy i dzięki dotacji z miejskiego budżetu została wydana druga część albumu „Na ratunek katedrze”. Jednocześnie powstała druga publikacja, poświęcona katedrze we Lwowie i kościołom na kresach.

Wydawnictwo miało dzisiaj swoją premierę, a albumy podczas spotkania w Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprezentowali prezes stowarzyszenia Jarosław Kurzawa i wiceprezes Tadeusz Słobodzian wraz z osobami, uczestniczącymi w przygotowaniu albumów. Nieprzypadkowo bohaterkami podwójnej publikacji są dwie katedry. Jak podkreślają autorzy, Świdnicę i Lwów łączy wyjątkowa więź. To właśnie z Lwowa i jego okolic do Świdnicy po II wojnie światowej trafiała znaczna część nowych, polskich mieszkańców. Do dzisiaj pielęgnują wspomnienia w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Lwowska katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wciąż jest żywa w pamięci dawnych lwowiaków, a dziś świdniczan i ich potomków. Album zawiera opis i zdjęcia imponujących wnętrz i bogatego wyposażenia świątyni. W albumie znalazło się miejsce także dla małych kościołów, rozsianych po terenie Ukrainy.

Publikacja poświęcona Świdnicy zawiera przede wszystkim zdjęcia bezcennych obrazów, rzeźb i detali architektonicznych z bogatego, barokowego wyposażenia gotyckiej katedry pw. św. Stanisława i Wacława. Na te właśnie elementy postanowili zwrócić uwagę członkowie stowarzyszenia ze względu na ich fatalny stan, który wymaga jak najszybszej ingerencji konserwatorów.

Album dedykujemy naszym następcom, by wykorzystali zawarte tu informacje w staraniach o dotacje na ratowanie katedry – podkreślał prezes Jarosław Kurzawa. – Nigdy przez te 21 lat istnienia stowarzyszenia nie powiedziałem prezesom wielkiego dziękuję – mówił ks. Jan Bagiński, wieloletni, były już proboszcz katedry. Przypomniał, jak wielkie dzieło udało się wykonać dzięki staraniom stowarzyszenia, które pozyskało środki z Fundacji Polsko-Niemieckiej na odbudowę zniszczonego muru, zabezpieczenie wieży katedry i wreszcie na wymianę dachu.

To się tak łatwo mówi – zrobili, załatwili, a to była gigantyczna praca – podkreślał ks. Bagiński. – Kiedy 21 lat temu przyszło do mnie dwóch ludzi i zaproponowało, że założą stowarzyszenie, pomyślałam, co oni tu chcą, coś będzie na papierze, a tu woda się leje, wiader nie wystarcza! Deszcze przez dziurawy dach zalały bibliotekę jezuicką. A tymczasem okazało się, że to było konkretne działanie! I mur, i dach!

Prałat wspomniał także o niezwykle ważnej dla dzieła ratowania katedry osobie – inżynierze Zdzisławie Deutschmanie, który zmarł w marcu 2018 roku. Jego pamięci poświęcony jest jeden z wpisów w albumie. W publikacji znalazły się także podziękowania dla osób, wspierających ideę zachowania katedry dla kolejnych pokoleń.

Katedra od 2017 roku jest wpisana na listę Pomników Historii. Gospodarze świątyni i władze miasta liczyli, że dzięki temu wyróżnieniu świątynia pozyska więcej środków niż w minionych latach. Na razie jednak dużej dotacji na miarę szacowanych na 60 milionów złotych potrzeb nie udało się pozyskać. W ubiegłym roku katedra otrzymała 1,5 miliona złotych ze środków wojewódzkich na konserwację polichromii na sklepieniu i ścianach prezbiterium, 500 tysięcy zł dotacji ministerialnej na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i naprawy konstrukcji przy elewacjach prezbiterium (etap II) oraz 145 tysięcy złotych z budżetu miasta na kamienną posadzkę w Kaplicy Mariackiej.

Albumy poświęcone dwóm katedrom zostały wydane w nakładzie 1000 egzemplarzy, a druk został sfinansowany dzięki miejskiej dotacji w wysokości 28 800 złotych. Od dzisiaj można je kupić w Informacji Turystycznej, będą dostępne także w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Księgarni Eureka. 300 egzemplarzy zostanie przekazanych do Lwowa, gdzie środki ze sprzedaży albumów zasilą budżet na renowację świątyni.

Albumy dla czytelnika Swidnica24.pl

Stowarzyszenie przekazało portalowi Swidnica24.pl albumy poświęcone katedrom. Redakcja przekaże je osobie, która najciekawiej uzasadni, dlaczego chciałaby otrzymać albumy. Na uzasadnienia nie dłuższe niż 1500 znaków czekamy pod adresem [email protected] do 31 stycznia 2019 roku. W temacie wiadomości proszę wpisać „Album”, w treści oprócz uzasadnienia także swoje imię i nazwisko, nr tel. (wyłącznie do wiadomości redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska na portalu Swidnica24.pl (w razie wygranej).

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułBiskup Kościoła Greckokatolickiego w ewangelickiej świątyni
Następny artykułRowami popłynęła woda po płukance do ust