Strona główna 0_Slider Ławka Niepodległości stanęła w Strzegomiu

Ławka Niepodległości stanęła w Strzegomiu

18

Jedni je chwalą, inni krytykują. W całym kraju montowane są multimedialne Ławki Niepodległości, które mają upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Docelowo staną w 143 miejscach, a jedna z nich niedawno pojawiła się przed Urzędem Miejskim w Strzegomiu.

fot. UM Strzegom

Na montaż Ławki Niepodległości gmina Strzegom otrzymała dotację w wysokości 30 tys. złotych z Ministerstwa Obrony Narodowej. To jedyna ławka, jaka stanie na terenie powiatu świdnickiego. W całym kraju docelowo będzie ich 143, jednak zainteresowanie ze strony samorządowców było dużo większe – do resortu obrony wpłynęły 262 zgłoszenia.

Ławką Niepodległości chcemy wspólnie uczcić pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy. Ogromna liczba zgłoszeń samorządów jest dowodem miłości do Polski, przywiązania do tradycji i szacunku dla wojska. Ławka Niepodległości będzie upamiętnieniem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę dla następnych pokoleń – mówiła Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON. W myśl inicjatywy ministerstwa, ławki mają stawać w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców: na rynkach, bulwarach, w parkach i w miejscach pamięci związanych z ważnym wydarzeniem historycznym.

Ławki Niepodległości w sposób godny upamiętnią polską państwowość, ale także będą miały walory edukacyjne oraz praktyczne. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania – wyjaśniają przedstawiciele ministerstwa. Multimedialne “pomniki” posiadają fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Projekt ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Łączny koszt projektu to 4 mln złotych, z czego MON sfinansuje 80%, a pozostałą część pokryją samorządy.

Estetyczny dramat! – ocenili projekt ławek przedstawiciele warszawskiej Fundacji Wzornictwo i Ład, zarzucając organizatorom konkursu z MON, że w jury nie zasiadał żaden architekt ani projektant związany z wzornictwem przemysłowym. Skrytykowane zostały jednak nie tylko estetyka i sposób przeprowadzenia konkursu. – Esencja PiS: upiornie drogo, koszmarnie brzydko i nie da się na ławce siedzieć. Plus potrzeba ochrony 24h. Wyrzucone w błoto pieniądze MON – skomentował na Twitterze poseł ziemi wałbrzyskiej i były szef resortu obrony Tomasz Siemoniak. Na krytyczne opinie dotyczące ławek kilka dni temu, także za pośrednictwem mediów społecznościowych, odpowiedziało ministerstwo. – Wszystkim, którzy hejtują #ŁawkaNiepodległości: de gustibus non est disputandum. Ten projekt trwale upamiętni #PL100 i ma walory edukacyjne. Przypominamy też, że o ich budowę wnioskowało ponad 200 samorządów (różnej opcji politycznej) z całej Polski – często na prośby mieszkańców – stwierdzono we wpisie MON na Twitterze.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Rafał

  O budowę ławek wnioskowało 200 samorządów… hahahahahaha. Wiesz co robi ta ławka? Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest ławka na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tą ławka? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mmówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo

  • Obi von Kenobi ;-)

   Swoją drogą zpisowieni coś mają w głowie z tymi grającymi ławeczkami, dobrze
   źe rodzimy świetobliwy i jego pomysł zrobił wypad z miasta :-))

  • Ken Adams

   Pewnie jakby dobrze pogrzebać to i znajdzie się tych, co dostali 20% za konsultację, więc im ta ławka droższa tym… 😉

 • henryk

  Trzeba mieć coś z głową, aby ubiegać się o dotacje na takie paskudztwo i oszpecać miasta w reprezentacyjnych miejscach.Na takich, co mają coś nie tak z głową mamy jednak wysyp i pewnie niektórzy też mnie do nich zaliczają.

  • Perun

   Touche!

  • Grzesiek

   I tu się z Tobą zgodzę 🙂

 • Natalia

  To wyglada jak trumna tylko z betonu ktos dobra kase kroi.

 • p.mat

  ufff, jest i dobra wiadomość:
  “To jedyna ławka, jaka stanie na terenie powiatu świdnickiego”
  całe szczęście Świdnica nie zostanie oszpecona

 • Grzesiek

  Leżąca lodówka z otwartą zamrażarką, w środku zimny Leszek…

  • Taka prawda

   Ty, w środku jesteś pusty!

  • JAcenty

   Taka ławeczka byłaby super, sam bym zimnego leszka pochwalił i wzniósłbym toast za niepodległą…

 • michbaner

  Ci wszyscy co tu krytykują ten pomysł z pewnością niewiele wiedzą o powstawaniu państwa polskiego z niewoli. Jeźdźcie zatem do Strzgomia i posłuchajcie sobie o polskiej niepodległości. Pewnie wasza wiedza jest znikoma, korzystajcie z okazji i douczcie się. Bo jedyne co czytacie to tylko pasek tvn.

  • Obi von Kenobi ;-)

   “z pewnością” ,to plucie jadem, całkiem jak kłamliwy pasek tvpis :-))

  • YES

   eee gdzie tam,ciekawsze są paski na TVP-is,tam dopiero są bajki z mchu i paproci a jak nie to Holecka zabuczy :uuuuuuuuuuuuuu

  • Ken Adams

   Jasne. I tłumy ludzi będą się ustawiać w kolejce, żeby usiąść na tej “ławce” i posłuchać patriotycznych pieśni. Puknij się w łeb chłopie. Ten badziew kosztował 88 tys. (30 to tylko dotacja MON). Wszystkie ławki to grubo ponad 12 mln zł.!!! Ile by można za te pieniądze zrobić filmów dokumentalnych i wrzucić na YT, a które by zapewne bardziej trafiły do młodych ludzi niż jakaś ławka. Jedyny pozytyw z tej “ławki” to fakt, że będzie to żywy pomnik pisowskiej głupoty. Za rok elektronika padnie, farba odpadnie i będziemy mogli wszyscy podziwiać efekt pisowskiej głupoty.

   • JAcenty

    Coś podobnego stoi (stało ?) przed budynkiem ZUS w Wałbrzychu. Kamienne koryto grające koncert Szopena. Kapitalne miejsce do posłuchania muzyki klasycznej, wk….wiony emeryt po informacji jaką dostał emeryturę usiądzie sobie, naciśnie guzik i posłucha fortepianu. Może się na ławeczce wyładować, pokopać ją troszeczkę, uspokoić się a muzyczka gra…

    • Siostra Bernadetka

     Jakieś półtora roku temu już nie grała.
     Ale stała na chwałę ZUS.
     Ufundowana bodajże przez firmę budowlaną. Zapewne w dowód wdzięczności za dobry kontrakt.

   • michbaner

    Największym głupkiem jesteś, boś kodziarski głupek co to wszystko krytykuje co jak pieprzysz pisowskie jest. Jeszcze na tej ławce nie siedziałeś a już krytykujesz. Zamknij dziub , pojedx do Strzegomia , posiedx sobie na ławce, posłuchaj o czym tam mówia, a być może troche zmądrzejesz , w co wątpię bo kodziarstwo to głupie jest jak but.