Strona główna 0_Slider Komu 1% podatku? Wesprzyj Emilkę i organizacje ze Świebodzic

Komu 1% podatku? Wesprzyj Emilkę i organizacje ze Świebodzic

0

Zbliża się czas składania zeznań podatkowych. W tym roku PIT-37 i PIT-38 wypełni za podatników urząd skarbowy. Od 15 lutego za pośrednictwem nowego serwisu “Twój e-PIT” gotowe zeznanie będzie można zaakceptować albo zmienić – wskazując m.in. organizację pożytku publicznego lub konkretny cel, na który chcemy przekazać 1% podatku. Komu ze Świdnicy i okolic warto podarować skromną część podatku? Kogo wesprzeć? Czekamy na zgłoszenia. Dane organizacji lub osoby oczekującej na pomoc prosimy przesyłać wraz ze zdjęciem na adres [email protected]. Otrzymane zgłoszenia będą sukcesywnie publikowane na łamach Swidnica24.pl.

Oddaj 1% podatku dla Emilki Pawlak

Emilka przyszła na świat 31 lipca 2010 roku w stanie ogólnym bardzo ciężkim. Jej siostrzyczka zmarła wewnątrzmacicznie około dwa dni przed porodem. Skutkiem tego było silne niedotlenienie oraz ciężka zamartwica okołoporodowa. Walka o życie Emilki była długa i bardzo trudna. Dziś dziewczynka ma 8,5 roku. Cierpi na hydranencefalię – bardzo rzadką wadę mózgu, co oznacza, że dwie pólkule mózgu nie istnieją a ich miejsce zajmują torbiele wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym. Dodatkowo schorzeniu temu towarzyszy małogłowie, przewlekła choroba nerek, padaczka lekooporna i zanik nerwów wzrokowych.

Emilka nie siedzi, nie chodzi, nie obraca się, nie bierze zabawek do rączek. Jednak ma niesamowitą wolę i chęć życia. Kocha i chce być kochana. Walczy dzielnie o każdy, kolejny dzień, tak jak kiedyś walczyła o swoje życie – mówią jej rodzice, Agnieszka i Jarosław. Jak dodają, kompleksowa, codzienna i systematyczna rehabilitacja, wspomagające metody rozluźniania mięśni oraz wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne to szansa na poprawę stanu zdrowia, uśmierzenie bólu i cierpienia oraz psycho-ruchowy rozwój Emilki.

Wsparcie można okazać przekazując 1% Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, nr KRS 0000037904, podając jako cel szczegółowy: „14691 Pawlak Emilia”.

1% dla Świebodzickich Organizacji

Gmina Świebodzice przystąpiła do największego w Polce projektu „Wspieraj lokalnie”, który umożliwia efektywne wspieranie organizacji pozarządowych poprzez rozliczanie PIT-ów i przekazywanie 1% podatku. Działalność organizacji pożytku publicznego opiera się na głównie na hojności darczyńców. Jedną
z form wsparcia jest możliwość przekazania 1% podatku. W ramach projektu mieszkańcy mają możliwość pomocy świebodzickim organizacjom pożytku publicznego:

 • Stowarzyszeniu Pomocy Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej (KRS 0000048985)
 • Stowarzyszeniu Charytatywno-Opiekuńczemu im. Bł. Marii Teresy Gerhardinger, działające przy Domu Pomocy Społecznej (KRS 0000298747),
 • Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom „SMYKI” (KRS 0000305844).

Wystarczy wejść na stronę https://www.pitax.pl/rozlicz/urzad-miejski-w-swiebodzicach/,  postępować zgodnie z instrukcją, wypełnić PIT i wskazać wybraną organizację, która otrzyma nasz 1% podatku.

***

W ramach startującej 15 lutego 2019 roku usługi “Twój e-PIT” automatycznie wpisany zostanie numer KRS organizacji wskazanej w ubiegłym roku, ale będzie można ją zmienić na inną. Twój e-PIT wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1%, według informacji z ubiegłego roku. Można będzie edytować te dane. Twój e-PIT wyliczy też kwotę 1% podatku na podstawie aktualnych danych.

Jak będzie można przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

 1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz Twój e-PIT.
 2. Uwierzytelnij się poprzez użycie profilu zaufanego lub podanie swoich danych:
  • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017,
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 rok.
 3. Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.
 4. Jeśli robisz to po raz pierwszy:
  • wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1% podatku,
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
  • zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1% podatku.
 5. Jeśli chcesz zmienić OPP:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”,
  • wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1%,
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
  • zatwierdź tę zmianę.
 6. Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”,
  • nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym,
  • zatwierdź tę zmianę.
 7. Zaakceptuj i wyślij zeznanie.

/mn/

Poprzedni artykułNiezwykły spektakl „Mały Książę” zobaczymy w Świdnicy [KONKURS]
Następny artykułPościg zakończony w rowie